Κεντρική Basket League Ολυμπιακός ANGT: Βαλένθια – Ολυμπιακός 81-70

ANGT: Βαλένθια – Ολυμπιακός 81-70

koloveros olympiakos

Ο Ολυμπιακός “πλήρωσε” το κακό του πρώτο ημίχρονο και ηττήθηκε από την Βαλένθια με 81-70, στο πλαίσιο της 1ης αγωνιστικής του “Adidas Next Generation Tournament”. Απόψε στις 21.00 η ομάδα μας θα τεθεί αντιμέτωπη με την Μάλαγα.

Κακή αμυντική λειτουργία και λάθη, έδωσαν το δικαίωμα στους γηπεδούχους να επιβάλλουν τον ρυθμό τους από το ξεκίνημα της αναμέτρησης και να κλείσουν το πρώτο δεκάλεπτο προηγούμενοι με 24-15. Η πιεστική άμυνα της Βαλένθια δημιούργησε -παράλληλα και- επιθετικό πρόβλημα στους “ερυθρόλευκους”, με αποτέλεσμα η διαφορά να εκτοξευθεί στο +20 (42-2, στο 14′). Οι παίκτες του Δημήτρη Τσαλδάρη προσπάθησαν να αντιδράσουν, όμως, οι Ισπανοί διατήρησαν σταθερά τον απόλυτο έλεγχο (51-33 στο 20′).

Οι Ισπανοί προηγήθηκαν με 23π. (56-33 στο 21′), όμως, οι “ερυθρόλευκοι” πέρασαν στην αντεπίθεση. Με πιεστική άμυνα, καλή κυκλοφορία της μπάλας και καλές επιθετικές επιλογές κατάφεραν (με ένα επί μέρους σκορ 28-10!) να μειώσουν στους 5π. (66-61 στο 31′). Η Βαλένθια απάντησε με ένα σερί 7-0 και ανέκτησε τον έλεγχο (73-61). Ο Ολυμπιακός προσπάθησε από τη γραμμή των 6.75μ. να ανατρέψει την εις βάρος του κατάσταση, όμως, τα σουτ δεν βρήκαν στόχο (76-65 στο 37′).

Δεκάλεπτα: 24-15, 51-33, 66-58, 81-70