Κεντρική Basket League ΑΕΚ AEK – Άρης 92-79

AEK – Άρης 92-79

aek

Ακόμη μία νίκη πανηγύρισε η ΑΕΚ στο ελληνικό πρωτάθλημα, καθώς επικράτησε με 92-79 του Άρη. Η ομάδα της Θεσσαλονίκης προσπάθησε να κάνει την ανατροπή στην τελευταία περίοδο, αλλά έπεσε πάνω στον εκπληκτικό Νίκο Γκίκα. Ο Έλληνας γκαρντ πήρε όλα τα μεγάλα σουτ στο τέλος, ευστόχησε σε όλα και χάρισε τη νίκη στην ομάδα του. Εκπληκτική εμφάνιση και από τον Χάουαρντ Σαντ-Ρος. Στην αντίπερα όχθη, ο Ντραγκίσεβιτς έκανε πράγματα και θαύματα και για μία ασίστ έχασε το triple double.

Η ΑΕΚ μπήκε πολύ δυνατά στην αναμέτρηση και προηγήθηκε με 8-3 με καλάθι του Κακλαμανάκη. Οι γηπεδούχοι συνέχισαν να έχουν τον έλεγχο στο ματς και κράτησαν τα ηνία του σκορ (12-6). Ο Άρης αντέδρασε και με ένα μικρό σερί 6-0 έφερε στα ίσα το ματς (12-12). Η Ένωση βρήκε τις λύσεις, αντέδρασε και κατάφερε να κλείσει το πρώτο δεκάλεπτο μπροστά με 19-15.

Ο Κιθ Λάνγκφορντ πήρε το όπλο του και με συνεχόμενα καλάθια εκτόξευσε τη διαφορά για πρώτη φορά πάνω από τους 10 πόντους (30-15). Η ΑΕΚ, όμως, έπαθε ξανά μπλακ άουτ και ο Άρης το εκμεταλλεύτηκε και κατάφερε να πλησιάσει στους 6 πόντους (34-28). Η αντεπίθεση της ομάδας της Θεσσαλονίκης συνεχίστηκε και κατάφερε να ρίξει ακόμη περισσότερο τη διαφορά και το πρώτο ημίχρονο έκλεισε με το σκορ 40-38 υπέρ των γηπεδούχων.

Το παιχνίδι συνέχισε να είναι ντέρμπι και στο δεύτερο μέρος. Η ΑΕΚ προσπαθούσε να αποσπαστεί στο σκορ, αλλά οι φιλοξενούμενοι έβρισκαν λύσεις και με τρίποντο του εξαιρετικού Γκετσεβίτισους ισοφάρισε σε 48-48. Η συνέχεια, όμως, δεν ήταν ανάλογη. Η Ένωση έβαλε στοπ στην ομάδα της Θεσσαλονίκης και με συνεχόμενα καλάθια κατάφερε να χτίσει ξανά διψήφια διαφορά (66-54).

Η διαφορά συνέχισε να έχει ανοδικές τάσεις και έφτασε και τους 17 πόντους (71-54). Ο Άρης, όμως, έδειξε σημάδια ζωής και με δύο μεγάλα τρίποντα μείωσε τη διαφορά στους 11 πόντους (75-64). Το σερί των φιλοξενουμένων συνεχίστηκε και με ακόμη ένα τρίποντο από τον Μπράουν μείωσε σε 75-67. Οι δύο ομάδες ήταν απίστευτες έξω από τη γραμμή του τριπόντου και “βομβάρδιζαν” και τα δύο καλάθια (81-73).

AEK δυσκολεύτηκε στα τελευταία λεπτά, αλλά ο Νίκος Γκίκας με συνεχόμενα μεγάλα σουτ “καθάρισε” το παιχνίδι για την Ένωση (87-75). Στα τελευταίο ενάμισι λεπτό δεν άλλαξε κάτι. Οι γηπεδούχοι κράτησαν τα ηνία του σκορ και πήραν τελικά τη νίκη με 92-79.

Τα δεκάλεπτα: 19-15, 40-38, 66-54, 92-79
ΑΕΚ: Λάνγκφορντ 19 (2), Κακλαμανάκης 6, Χρυσικόπουλος 15 (3), Γκίκας 15 (4), Σαντ-Ρος 19 (12 ριμπ.), Ρέι 5 (1), Τολιόπουλος, Ματσιούλις 6 (2), Ρογκαβόπουλος 2, Γιαννόπουλος, Σλότερ 5
ΑΡΗΣ (Καμπερίδης): Μποχωρίδης 5 (1), Φλιώνης 2, Μιλόσεβιτς 14 (2), Ντραγκίσεβιτς 21 (11 ριμπ.), Μόρις 6 (1), Φιτζπάτρικ, Μπράουν 17 (4), Σακελλαρίου, Γκετσεβίτσιους 14 (3), Σλαφτσάκης, Βουλγαρόπουλος