Κεντρική Ελλάδα ΕΣΚΑ Α' ΕΣΚΑ Α’ ΕΣΚΑ: Τα αποτελέσματα της 9ης αγωνιστικής

Α’ ΕΣΚΑ: Τα αποτελέσματα της 9ης αγωνιστικής

Την νίκη της αγωνιστικής πέτυχε το Πικέρμι κερδίζοντας την πρωτοπόρο και αήττητη Αγία Παρασκευή με 85-81. Την ήττα των πρωτοπόρων εκμεταλλεύτηκε η Πεύκη που αν και δυσκολεύτηκε πήρε την νίκη κόντρα στον Απόλλωνα Σμύρνης με 83-80.

Νίκη με απίθανο τρόπο πανηγύρισε η Δάφνη στην Ηλιούπολη με τον Γιώργο Φωτίου να πετυχαίνει απίστευτο μπάζερ-μπιτερ τρίποντο εκτός ισορροπίας λίγο μετά το κέντρο του γηπέδου διαμορφώνοντας το 69-70 υπέρ της ομάδας του.

Επιστροφή στις νίκες για Γαλάτσι και ΟΚΑΜ, καθώς αμφότεροι πήραν νίκες κόντρα σε Νέα Ιωνία (68-64) και Πολυνίκη Αγίας Βαρβάρας (51-54). Τέλος με νίκη συνέχισε τις υποχρεώσεις της η Κηφισιά κερδίζοντας τον Νήαρ Ηστ στην Καισαριανή με 61-55. 

Α΄ΕΣΚΑ
9η αγωνιστική
Τα αποτελέσματα :  

ΑΟ ΠΕΥΚΗΣ – ΓΣ ΑΠΟΛΛΩΝ ΣΜΥΡΝΗΣ 83-80
ΓΣ ΗΛΙΟΥΠΟΛΗΣ – ΑΟ ΔΑΦΝΗΣ 69-70
ΑΟ ΝΗΑΡ ΗΣΤ – ΓΣ ΚΗΦΙΣΙΑΣ 55-61
ΟΚΑ ΜΕΣΟΓΕΙΩΝ – ΑΓΣ ΠΟΛΥΝΙΚΗΣ ΑΓ.Β 79-68
ΑΟ ΠΙΚΕΡΜΙΟΥ – Κ ΑΓ.ΠΑΡΑΣΚΕΥΗΣ 85-81
ΑΓ. ΑΝΑΡΓΥΡΩΝ – ΝΙΚΗ ΑΜΑΡΟΥΣΙΟΥ 51-54
ΑΟ ΓΑΛΑΤΣΙΟΥ – ΕΣΚΔ Ν.ΙΩΝΙΑΣ 68-64

Τα φύλλα αγώνα :

ΑΟ ΠΕΥΚΗΣ 83
ΓΣ ΑΠΟΛΛΩΝ ΣΜΥΡΝΗΣ 80
Τα δεκάλεπτα: 33-17, 47-34, 66-57, 83-80
Διαιτητές: ΖΙΩΓΑΣ, ΛΑΖΟΓΚΑ, ΨΥΧΑΣ
ΑΟ ΠΕΥΚΗΣ (ΔΕΣΠΟΤΑΚΗΣ-ΜΕΡΤΙΝΙΑΝ): ΜΟΝΕΜΒΑΣΙΩΤΗΣ, ΚΑΡΑΘΑΝΑΣΟΠΟΥΛΟΣ 8 (2), ΑΠΟΣΤΟΛΙΔΗΣ 8 (2), ΚΟΡΚΟΣΟΥΡΑΣ 7 (1), ΦΙΛΙΠΠΟΠΟΥΛΟΣ 21, ΚΥΡΙΑΚΟΠΟΥΛΟΣ 6 (2), ΔΡΙΚΟΓΙΑΣ 2, ΑΝΔΡΟΥΛΑΚΗΣ 5 (1), ΚΑΦΑΝΤΑΡΗΣ, ΧΡΙΣΤΟΔΟΥΛΟΣ 7, ΥΦΑΝΤΗΣ, ΚΟΡΡΕΣ 19 (3).
ΓΣ ΑΠΟΛΛΩΝ ΣΜΥΡΝΗΣ (ΧΑΤΖΗΣ): ΟΙΚΟΝΟΜΑΚΗΣ 5, ΟΟΥΝΤΕ-ΜΠΟΣ, ΣΚΟΡΙΛΑΣ, ΚΟΥΝΤΟΥΡΗΣ 6, ΛΕΠΟΥΡΗΣ 4, ΚΑΛΠΑΚΗΣ 20 (2), ΠΑΝΤΣΙΟΣ 18 (2), ΤΣΟΠΕΛΑΣ 3 (1), ΜΟΥΡΙΚΗΣ 17, ΣΚΑΡΠΕΛΗΣ, ΣΚΟΥΤΑΡΗΣ 5 (1), ΛΑΜΠΡΑΚΗΣ 2.

ΓΣ ΗΛΙΟΥΠΟΛΗΣ 69
ΑΟ ΔΑΦΝΗΣ 70
Τα δεκάλεπτα: 20-11, 38-33, 53-48, 69-70
Διαιτητές: ΤΣΑΤΣΗΣ, ΚΟΤΣΩΝΗΣ, ΤΕΡΖΗΣ
ΓΣ ΗΛΙΟΥΠΟΛΗΣ (ΣΑΒΒΑΤΗΣ-ΜΑΓΟΥΛΑΣ): ΣΠΑΝΟΣ 12 (1), ΠΕΡΑΝΤΩΝΑΚΗΣ 8, ΒΑΒΟΥΛΑΣ 1, ΤΣΑΓΚΑΡΟΥΛΗΣ, ΚΟΥΝΤΟΥΡΗΣ, ΜΙΧΑΗΛΙΔΗΣ 12 (1), ΔΑΜΙΓΟΣ 8 (2), ΚΩΣΤΑΣ, ΓΚΙΖΕΛΗΣ 3 (1), ΠΟΥΛΗΣ 10 (2), ΚΑΡΑΚΩΣΤΑΣ 9 (1), ΠΑΝΑΓΟΠΟΥΛΟΣ 6.
ΑΟ ΔΑΦΝΗΣ (ΛΙΟΓΑΣ-ΤΣΙΚΙΝΑΣ): ΦΥΚΑΣ 4 (1), ΔΙΑΜΑΝΤΗΣ, ΤΖΑΤΖΑΣ, ΓΚΟΛΙΑΣ 12 (2), ΚΑΡΥΣΤΙΝΟΣ 12 (1), ΦΩΤΙΟΥ 19 (2) , ΜΑΤΖΟΥΡΟΣ 12 (1), ΚΑΚΟΜΑΝΩΛΗΣ, ΟΡΦΑΝΙΔΗΣ, ΠΑΣΣΑΣ, ΑΝΑΓΝΩΣΤΟΥ 9, ΦΟΥΣΤΕΡΗΣ 2.

ΑΟ ΝΗΑΡ ΗΣΤ 55
ΓΣ ΚΗΦΙΣΙΑΣ 61
Τα δεκάλεπτα: 17-17, 32-38, 49-56, 55-61
Διαιτητές: ΓΙΑΚΕΙΜΗ, ΠΛΙΑΚΑΣ, ΣΠΥΡΛΙΔΑΚΗΣ
ΑΟ ΝΗΑΡ ΗΣΤ (ΤΟΥΡΛΗΣ-ΚΑΡΑΜΠΑΣ): ΧΑΤΖΗΚΩΣΤΗΣ 10 (3), ΑΘΑΝΑΣΟΥΛΑΣ 5 (1), ΓΕΩΡΓΑΚΟΠΟΥΛΟΣ 7, ΤΖΟΚΑΣ, ΡΟΥΜΠΕΑΣ 9 (2), ΚΑΤΣΑΙΤΗΣ 2, ΤΣΑΝΤΗΛΑΣ, ΑΠΟΣΤΟΛΙΔΗΣ, ΣΑΡΑΚΑΣΙΔΗΣ 6, ΜΟΥΓΙΟΣ 12, ΣΦΗΚΑΚΗΣ 4.
ΓΣ ΚΗΦΙΣΙΑΣ (ΜΠΙΛΑΛΗΣ-ΓΙΑΝΝΑΚΑΚΗΣ): ΤΣΟΥΠΑΚΗΣ, ΖΙΩΓΑΣ 14 (3), ΛΑΟΥΡΔΕΚΗΣ 2, ΜΠΙΛΑΛΗΣ, ΜΠΑΖΙΝΗΣ 4, ΠΑΠΑΔΗΜΗΤΡΙΟΥ, ΒΟΓΙΑΤΖΟΓΛΟΥ, ΛΑΜΠΡΟΠΟΥΛΟΣ 14 (2), ΤΣΟΛΑΚΟΠΟΥΛΟΣ 7, ΠΟΛΥΖΟΣ, ΤΡΙΠΟΔΑΚΗΣ 12 (2), ΠΑΝΑΓΙΩΤΟΥ 8.

ΑΟ ΠΙΚΕΡΜΙΟΥ 85
ΚΑΛΑΘ/ΣΗ ΑΓ.ΠΑΡΑΣΚΕΥΗΣ 81
Τα δεκάλεπτα: 21-14, 34-39, 60-51, 85-81
Διαιτητές: ΚΑΡΔΑΡΗΣ, ΘΕΟΔΩΡΟΠΟΥΛΟΣ, ΣΚΑΛΤΣΗΣ
ΑΟ ΠΙΚΕΡΜΙΟΥ (ΠΟΥΛΙΔΗΣ): ΓΕΩΡΓΟΥΤΣΟΣ 18 (1), ΖΑΧΑΡΑΚΗΣ, ΣΗΜΑΙΟΠΟΥΛΟΣ 7 (1), ΚΑΔΗΓΙΑΝΝΟΠΟΥΛΟΣ, ΚΟΥΤΣΩΝΑΣ, ΜΕΛΑΣ 19 (4), ΚΡΗΤΙΚΟΣ 24 (1), ΚΑΠΕΤΑΝΟΣ 12, ΤΑΦΙΛΗ, ΧΡΟΝΟΠΟΥΛΟΣ, ΓΡΑΨΑΣ, ΠΑΠΑΠΟΣΤΟΛΟΥ 5 (1).
ΚΑΛΑΘ/ΣΗ ΑΓ.ΠΑΡΑΣΚΕΥΗΣ (ΧΑΤΖΗΠΑΝΗΓΥΡΗΣ-ΡΑΔΗΣ): ΓΑΡΔΕΛΗΣ, ΑΡΧΟΣ 17 (2), ΣΙΛΙΤΖΗΡΗΣ 16 (4), ΑΓΟΡΗΣ 14 (3), ΣΒΟΡΩΝΟΣ 4, ΖΕΡΒΟΣ 16 (1), ΠΑΡΑΣΚΕΥΟΠΟΥΛΟΣ 2, ΜΙΧΑΛΗΣ, ΤΣΙΡΙΜΠΑΣΗΣ, ΠΑΠΑΣ 12 (1).

ΓΣ ΑΓ. ΑΝΑΡΓΥΡΩΝ 51
ΑΣ ΝΙΚΗ ΑΜΑΡΟΥΣΙΟΥ 54
Τα δεκάλεπτα: 15-9, 27-25, 37-41, 51-57
Διαιτητές: ΖΑΚΕΣΤΙΔΗΣ, ΟΡΦΑΝΟΣ, ΚΟΥΛΗΣ Χ.
ΓΣ ΑΓ. ΑΝΑΡΓΥΡΩΝ (ΜΗΛΙΩΡΙΤΣΑΣ-ΦΑΣΟΥΛΟΠΟΥΛΟΣ): ΧΑΡΑΛΑΜΠΟΥΣ 2, ΛΑΓΟΣ 2, ΠΟΛΥΧΡΟΝΟΠΟΥΛΟΣ 15 (1), ΤΣΙΤΟΣ, ΧΑΣΑΠΗΣ, ΠΕΤΡΑΣ 6 (2), ΠΑΠΑΗΛΙΟΥ 7 (1), ΑΘΑΝΑΣΑΚΗΣ 15, ΜΟΥΡΑΤΟΣ, ΜΑΝΩΛΑΤΟΣ 3, ΧΡΙΣΤΟΦΟΡΙΔΗΣ, ΚΑΠΕΤΑΝΙΟΣ 1.
ΑΣ ΝΙΚΗ ΑΜΑΡΟΥΣΙΟΥ (ΝΙΚΗΤΟΠΟΥΛΟΣ-ΑΒΡΑΜΙΔΗΣ): ΜΑΥΡΙΑΣ, ΖΕΡΒΑΣ 1, ΓΕΩΡΓΑΚΟΠΟΥΛΟΣ 10 (2), ΤΣΙΑΤΣΙΟΣ, ΚΟΝΤΟΓΙΑΝΝΗΣ, ΚΥΠΡΙΤΖΟΓΛΟΥ 14, ΤΑΣΙΟΠΟΥΛΟΣ 11 (1), ΤΣΕΚΕΝΗΣ Ι. 4 (1), ΦΡΙΜΑΣ 2, ΤΣΕΚΕΝΗΣ Α. 2, ΤΣΟΥΠΡΟΣ 4, ΒΙΣΝΙΕΒΣΚΙ-ΧΙΤΣ 6.

Η Βαθμολογία (σε 9 αγώνες) :

1.Αγία Παρασκευή (8-1) 17
——————————
2.Πεύκη (8-1) 17
3.Δάφνη (6-3) 15
4.Πολυνίκης Αγ.Βαρβάρας (6-3) 15
5.Νίκη Αμαρουσίου (5-4) 14
——————————
6.Πικέρμι (5-4) 14
7.Γαλάτσι (5-4) 14
8.ΓΣ Κηφισιάς (5-4) 14
9.Νέα Ιωνία (4-5) 13
10.Άγιοι Ανάργυροι (3-6) 12
11.Απόλλων Σμύρνης (3-6) 12
12.Ηλιούπολη (2-7) 11
——————————
13.ΟΚΑΜ (2-7) 11
14.Νήαρ Ήστ (1-8) 11

Περισσότερα σχετικά άρθρα
Περισσότερα από Λάμπης Χαραλάμπους
Περισσότερα σε Α' ΕΣΚΑ

Δειτε επισης

«Λουκέτο» μπαίνει στην πόλη που αγαπά το μπάσκετ

Ήταν 2 Νοεμβρίου όταν γράψαμε για «Μεσάνυχτα στην μπασκετική Θεσσαλονίκη». Ακόμα κι εμείς,…