Κεντρική Διεθνή Ευρωλίγκα Ζαλγκίρις Κάουνας-Παναθηναϊκός 85-86

Ζαλγκίρις Κάουνας-Παναθηναϊκός 85-86

calatheszalgiris 1

Μεγάλο διπλό πήρε ο Παναθηναϊκός στο Κάουνας επικρατώντας  με σκορ 85-86 επί της Ζαλγκίρις για την 9η αγωνιστική της Ευρωλίγκας σε ένα παιχνίδι που πάλι έχασε διαφορά μεγάλη διαφορά (16 πόντων) αλλά τελικά κατάφερε και κέρδισε. Με αυτή την νίκη οι πράσινοι έφτασαν το ρεκόρ τους στην Ευρωλίγκα στο 5-4 με τους Λιθουανούς να πέφτουν στο 3-6.

Αρκετά νευρικός ήταν ο Παναθηναϊκός στην αρχή του αγώνα με το πρώτο του καλάθι μα έρχεται στο 3’ με τον Ντεσόν Τόμας να κάνει το 6-2 μετά από 2 καλάθια του ΛεΝτέι ενώ το σκορ είχε ανοίξει ο Γκριγκόνις. Οι πράσινοι είχαν μεγάλη δυσκολία να αντιμετωπίσουν τον ΛεΝτέι που με 11 πόντους στο 5 έκανε το σκορ 13-7. Οι παίκτες του Γιώργου Βόβορα πέρασαν για πρώτη φορά μπροστά στο σκορ χάρη σε δύο τρίποντα του Καλάθη για το 16-17, με τον Παπαπέτρου να καρφώνει στην επόμενη φάση για το 16-19 που ήταν και το σκορ της περιόδου.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι Λιθουανοί είχαν δυσκολία στο σκοράρισμα με το τριφύλλι να παίρνει προβάδισμα 6 πόντων στο 13′ (19-25) με βολές του Ράις. Οι γηπεδούχοι μείωσαν σε 24-27 με βολές από τον Μιλάκνις και από τον Λεκαβίτσιους στο 15′. Ο Παναθηναϊκός πήρε προβάδισμα 8 πόντων (26-34) με τρίποντο του Τόμας στον αιφνιδιασμό 3’16” πριν το ημίχρονο, αναγκάζοντας τον Γιασικεβίσιους να πάρει τάιμ άουτ. Το τριφύλλι πήρε για πρώτη φορά διψήφια διαφορά στο παιχνίδι με φλότερ του Καλάθι (28-38) με την Ζαλγκίρις να τρέχει ένα σερί 5-0 (33-38) με το ημίχρονο να λήγει στο 33-41 με μπάζερ-μπίτερ τρίποντο.

Το πρώτο καλάθι της επανάληψης ήρθε από τον Ιωάννη Παπαπέτρου που έκανε και πάλι διψήφια διαφορά 33-43. Η άμυνα του Παναθηναϊκού κράτησε 2’30” χωρίς σκορ τους γηπεδούχους οι οποίοι σκόραραν για πρώτη φορά με βολές του Γιανκούνας κάνοντας το 45-35 με τον Καλάθη να απαντάει με άλλα δύο σερί τρίποντα ανεβάζοντας την διαφορά στους 16 (35-51). Στην συνέχεια η Ζαλγκίρις έκανε ένα σερί 6-0 μειώνοντας στους 10 με τους πράσινους να απαντούν με τον Φριντέτ να βάζει τέλος με βόλες (41-53). Στην συνέχεια και οι δύο ομάδες ήταν εύστοχες με το τρίτο δεκάλεπτο να λήξει στο 53-64.

Στην τέταρτη περίοδο οι γηπεδούχοι προσπάθησαν να κάνουν την αντεπίθεση και μέσω ενός αντιαθλητικού φάουλ του Παπαγιάννη μείωσαν στους 7 (62-69) 6 λεπτά πριν το φινάλε, και στους 6 με τρίποντο του Λεκαβίτσιους (65-71) που όμως απαντήθηκε άμεσα από τον Τόμας. Οι παίκτες του Γιασικεβίτσιους μείωσαν και πάλι στους 6 με τον Λαντέιλ με τον Παπαγιάννη να ευστοχεί από κοντά για το (68-76). Οι γηπεδούχοι βρήκαν το χέρι τους στην τέταρτη περίοδο και ο Λαντέιλ με νέο τρίποντο μείωσε στους 5 (71-76) 2 λεπτά πριν το φινάλε. Ο Καλάθης έκανε φάουλ πάνω σε τρίποντο και αποβλήθηκε με τον Ουλανόβας να ευστοχεί κάνοντας το 74-78, ωστόσο τελικά οι πράσινοι κατάφεραν να κρατήσουν το αποτέλεσμα για το τελικό 85-86.

Τα δεκάλεπτα: 16-17, 33-41, 53-64, 85-86

Ζαλγκίρις: Γουόκαπ 6 (2 τρίποντα, 5 ασίστ), Λεκαβίτσιους 14 (4/7 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 3/4 βολές, 5 ασίστ), Χέιζ 2 (1/5 δίποντα, 0/1 τρίποντο, 5 ριμπάουντ), Γιανκούνας 5, Μιλάκνις 11 (2/5 τρίποντα, 5/6 βολές), Γιοκουμπάιτις, ΛεΝτέι 15 (5/10 δίποντα, 1/1 τρίποντο, 2/2 βολές, 3 ριμπάουντ), Λαντέιλ 12 (0/3 δίποντα, 4/6 τρίποντα, 8 ριμπάουντ), Γκριγκόνις 9 (1/7 τρίποντα, 7 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Ουλανόβας 11 (1/1 δίποντο, 0/1 τρίποντο, 9/10 βολές).

Παναθηναϊκός: Τόμας 13 (2/3 δίποντα, 3/4 τρίποντα, 4 ριμπάουντ), Ράις 7 (0/4 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 4/6 βολές), Παπαγιάννης 8, Παπαπέτρου 12 (3/4 δίποντα, 2/4 τρίποντα, 5 ριμπάουντ), Παππάς 5, Βουγιούκας 1, Τζόνσον 2, Φρεντέτ 11 (3/8 τρίποντα, 0/3 τρίποντα, 5/6 βολές), Καλάθης 19 (2/3 δίποντα, 5/7 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 12 ασίστ, 1 κλέψιμο, 1 λάθος), Γουάιλι 4, Μήτογλου, Μπεντίλ 4 (4/4 βολές).

Μπασκόνια – Βίρτους Μπολόνια 89-77

Ο Χάουαρντ έδωσε το εισιτήριο στη Μπασκόνια για την πρόκριση. Η Μάρκους Χάουανρτ έκανε ότι…