Κεντρική Διεθνή Ευρωλίγκα Βαλένθια – Βιλερμπάν 81-72

Βαλένθια – Βιλερμπάν 81-72

guillem vives valencia villerban

Την πρώτη της νίκη στη φετινή Ευρωλίγκα πανηγύρισε η Βαλένθια, η οποία επικράτησε εντός έδρας της Βιλερμπάν με 81-72. Οι δύο ομάδες ήταν κοντά στο μεγαλύτερο μέρος του ματς, αλλά στην τελευταία περίοδο οι γηπεδούχοι ανέβασαν την απόδοση τους και κατάφεραν να πάρουν το ροζ φύλλο αγώνα.

Η Βαλένθια ξεκίνησε καλά το ματς και με πρωταγωνιστή τον Λόιντ προηγήθηκε με 8-5. Η Βιλερμπάν απάντησε και με 2/2 τρίποντα του Ντιό πέρασε μπροστά στο σκορ (8-10). Οι δύο ομάδες συνέχισαν να είναι κοντά στο σκορ μέχρι και το τέλος του πρώτου δεκαλέπτου με τη γαλλική ομάδα να έχει ένα μικρό προβάδισμα 2 πόντων (16-18).

Το ίδιο σκηνικό παρέμεινε και στη δεύτερη περίοδο με τους γηπεδούχους, όμως, να παίρνουν τα ηνία του σκορ (27-24). Ο Τσαρλς και ο Ντιό συνέχισαν να είναι εξαιρετικοί στο ματς (έγιναν διψήφιοι πριν το τέλος του πρώτου ημιχρόνου) και κράτησαν τη Βιλερμπάν στο παιχνίδι και μάλιστα της έδωσαν και διαφορά ενός πόντου στο φινάλε του πρώτου μέρους (35-36),

Το ντέρμπι συνεχίστηκε και στο δεύτερο ημίχρονο και οι δύο ομάδες δεν μπορούσαν να ξεφύγουν στο σκορ (42-41). Μέχρι το τέλος της τρίτης περιόδου δεν άλλαξε κάτι, με τις “νυχτερίδες” να έχουν πάντα ένα μικρό προβάδισμα (56-52). Η Βαλένθια μπήκε εξαιρετικά στο τελευταίο δεκάλεπτο και κατάφερε να προηγηθεί για πρώτη φορά με δέκα πόντους (70-60).

Η Βιλερμπάν προσπάθησε να κάνει την ανατροπή, αλλά οι γηπεδούχοι άντεξαν και πήραν τη νίκη με 81-72

Τα δεκάλεπτα: 16-18, 35-36, 56-52, 81-72
Βαλένθια (Ποσναρνάου): Κολόμ 9 (6 ασίστ), Μαρίνκοβιτς 6 (1), Λόιντ 8, ΕνΝτούρ 9, Λαμπεϊρί 4, Τομπέι, Μότουμ 8, Ντούμπλιεβιτς 13 (1), Βίβες 10, Σαν Εμετέριο 9 (2), Ντόρνεκαμπ 5 (1)
Βιλερμπάν (Μίτροβιτς): Τζάκσον 10 (2), Τέιλορ, Γιεκίρι 4, Καχούντι 5 (1), Λομάζ 8 (2), Γκάλιου, Νουά 4, Τσαρλς 20, Ντιό 17 (3), Μπακό 2, Λάιτι 2, Στράζελ

Σλούκας: «Παίξαμε έξυπνα, δεν ήταν αδιάφορο παιχνίδι»

Στη σημασία της αναμέτρησης στάθηκε ο Κώστας Σλούκας. Ο Παναθηναϊκός και ο Ολυμπιακός έδωσ…