Κεντρική Διεθνή Ευρωλίγκα Ρεάλ Μαδρίτης-Μπαρτσελόνα 86-76

Ρεάλ Μαδρίτης-Μπαρτσελόνα 86-76

facundo campazzo real madrid eb19

Την πέμπτη νίκη της στην φετινή Ευρωλίγκα πανηγύρισε η Ρεάλ Μαδρίτης επικρατώντας με σκορ 86-76 επί της Μπαρτσελόνα στο ισπανικό ντέρμπι. Με αυτή την νίκη η βασίλισσα βελτίωσε το ρεκόρ της σε 5-3 υποχρεώνοντας την πρωτοπόρο στην δεύτερη της ήττα στην διοργάνωση.

Πολύ δυνατά μπήκαν οι γηπεδούχοι στο παιχνίδι παίρνοντας από νωρίς τα ηνία του, όντας καταπληκτικοί σε άμυνα και επίθεση για να πάρουν μέχρι και διαφορά 21 πόντων (30-9) με την Μπαρτσελόνα να μειώνει στο 32-14 του δεκαλέπτου.

Στην δεύτερη περίοδο οι φιλοξενούμενοι βελτιώθηκαν αισθητά και μάζεψαν την διαφορά με ένα εκπληκτικό σερί 18-0, για το 37-35 στο 16′. Η αντεπίθεση των Καταλανών συνεχίστηκε για να περάσουν μπροστά με καλάθι του Μίροτις (46-48), με το ημίχρονο να λήγει στο 48-50.

Στην επανάληψη η βασίλισσα μπήκε αποφασισμένοι να επιβάλλουν τον ρυθμό τους και έτρεξαν ένα σερί 13-0 για να του 61-50 υπέρ της, με το πρώτο καλάθι των φιλοξενούμενων να έρχεται στο 25′ με τον Μίροτιτς. Στην συνέχεια οι φιλοξενούμενοι αντέδρασαν εκ νέου μειώνοντας στους 7 στην λήξη του τρίτου δεκαλέπτου με καλάθι του Ρίμπας για το (71-64).

Στην τέταρτη περίοδο οι γηπεδούχοι ανέβασαν και πάλι στους 10 την διαφορά (75-65), για να μειώσει και πάλι ο Χίγκινς σε 75-68 με 6 λεπτά για το φινάλε. Οι δύο ομάδες είχαν δυσκολία στο σκοράρισμα με τον Ράντολφ να βρίσκει στόχο πίσω από τα 6,75 4 λεπτά πριν το φινάλε δίνοντας και πάλι διψήφια διαφορά στην Ρεάλ.

Στην συνέχεια οι Μαδριλένοι ήταν αρκετά συγκεντρωμένοι στην άμυνα και δεν έδωσαν δικαίωμα ανάκαμψης στην Μπαρτσελόνα για να φτάσουν στην νίκη με το τελικό 86-76.

Τα δεκάλεπτα: 32-14, 48-50, 71-64, 86-76

Ρεάλ: Κοζέρ, Ράντολφ 16 (2/7 τρίποντα, 7 ριμπάουντ), Φερνάντεθ 6 (2/5 τρίποντα), Καμπάσο 13 (1/6 τρίποντα, 6 ασίστ), Λαπροβίτολα 4, Ντεκ 13 (1/3 τρίποντα, 6 ριμπάουντ), Γκαρούμπα 6, Ταβάρες 2, Γιουλ 6, Μίκι 12, Τέιλολρ 8 (2/4 τρίποντα).

Μπαρτσελόνα: Ντέιβις, Ρίμπας 4, Χάνγκα 5, Σμιτς 2, Οριόλα 5 (1), Χίγκινς 7 (1), Ντιλέινι 9 (3/7 τρίποντα), Κούριτς 12 (3/5 τρίποντα), Μίροτιτς 19 (2/5 τρίποντα), Τόμιτς 13.

Χουγκάζ: «Όλοι μαζί για ένα ιστορικό αποτέλεσμα»

Μήνυμα προς τον κόσμο έστειλε ο Νίκος Χουγκάζ. Ο διεθνής φόργουορντ του Περιστερίου, Νίκος…