Κεντρική Ήφαιστος Λήμνου Περιστέρι-Ήφαιστος Λήμνου 57-51

Περιστέρι-Ήφαιστος Λήμνου 57-51

PERISTERI HFAISTOS LHMNOY PROHMITELIKA KYPELLOY 2019 20

Στα ημιτελικά του κυπέλλου Ελλάδας προκρίθηκε το Περιστέρι επικρατώντας με 57-51 επί του Ηφαίστου στο κλειστό “Ανδρέας Παπανδρέου”, σε ένα πολύ κλειστό παιχνίδι με τον Βασίλη Ξανθόπουλο να δίνει το σύνθημα της νίκης στο δεύτερο ημίχρονο.

Πολύ δυνατά μπήκαν οι φιλοξενούμενοι στην αναμέτρηση παίρνοντας από νωρίς προβάδισμα 5 πόντων χάρη σε τρίποντο του Σμιθ που έκανε το 8-13. Στην συνέχεια ο Αμερικάνος κέρδισε φάουλ σε σουτ τριών πόντων με το δεκάλεπτο να λήγει με την διαφορά στους 8 για το 14-22.

Στην δεύτερη περίοδο το παιχνίδι έγινε αρκετά κλειστό με το Περιστέρι να παίζει πολύ καλή άμυνα, με το πρώτο καλάθι να έρχεται μετά από 2:30 με τον Βασιλόπουλο να μειώνει στους 6 (16-22), και στη συνέχεια στους 4 με βολές του Χάτσερ.

Οι φιλοξενούμενοι τα βρήκαν σκούρα στην επίθεση με το πρώτο τους καλάθι να έρχεται από βολή του Σμιθ για το 20-23 με το ημίχρονο να λήγει στο 27-29.

Στην επανάληψη οι γηπεδούχοι μπήκαν πιο συγκεντρωμένοι και αν και άργησαν να πάρουν μπρος στην επίθεση πέρασαν για πρώτη φορά μπροστά στο σκορ μετά το πρώτο δεκάλεπτο με τους Βασιλόπουλο και Μπλέικ να ευστοχούν διαδοχικά για το 32-31.

Στην συνέχεια οι δύο ομάδες ήταν αρκετά άστοχες με το σκορ να μένει χαμηλά και τους παίκτες του Ηλία Ζούρου να ολοκληρώνουν την τρίτη περίοδο με ένα ξέσπασμα του Ξανθόπουλου με πέντε σερί πόντους στο φινάλε για το 46-37.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι μπήκαν αποφασισμένοι να επιβάλουν τον ρυθμό τους και με τον Βασίλη Ξανθόπουλο να πετυχαίνει ακόμα πέντε πόντους ανέβασαν την διαφορά στους 14 (51-37). Οι φιλοξενούμενοι αντέδρασαν και με ένα σερί 1-9 μείωσαν και πάλι στους 6 μπαίνοντας και πάλι στο παιχνίδι, χωρίς όμως να καταφέρουν την ανατροπή για να διαμορφωθεί το τελικό 57-51.

Τα δεκάλεπτα: 14-22, 27-29, 46-37, 57-51

Περιστέρι (Ζούρος): Σμιθ 11 (1), Μπλέικ 7, Ξανθόπουλος 12 (2), Σκορδίλης 2, Αγραβάνης, Μορέιρα 4, Καράμπελας, Γόντικας, Βασιλόπουλος 5 (1), Χάτσερ 11 (1), Γκρέι 2, Μόουζες 3.

Ήφαιστος Λήμνου (Μανωλόπουλος): Μολντοβεάνου 3, Σταμάτης, Έβανς 6, Σμιθ 13 (1), Πελεκάνος 7 (1), Τσαϊρέλης 7, Διαμαντάκος, Μούρτος 7 (1), Λιτλ 2, Χάμοντς 6 (2).