Κεντρική Διεθνή ΠΑΟΚ-Σαραγόσα 93-78

ΠΑΟΚ-Σαραγόσα 93-78

PAOK Zaragosa

Την δεύτερη συνεχόμενη νίκη του στους ομίλους του BCL πήρε ο ΠΑΟΚ επικρατώντας επί της Σαραγόσα με σκορ 93-78, με τον Άνταμ Σμιθ να πραγματοποιεί εκπληκτική εμφάνιση έχοντας 31 πόντους οδηγώντας την ομάδα του στην νίκη. Πλέον ο δικέφαλος του βορρά βελτίωσε το ρεκόρ του στο 2-4 με την ισπανική ομάδα αν πέφτει στο 3/3.

Αρκετά επιθετικά ξεκίνησαν οι δύο ομάδες το παιχνίδι με τους φιλοξενούμενους να ανοίγουν το σκορ με καλάθι και φάουλ του Ένις γράφοντας το 0-3. Ο ΠΑΟΚ απάντησε άμεσα με καλάθι του Σαρικόπουλου (2-3). Ο ΠΑΟΚ μετά από τρίποντο του Μπρουσίνο (7-10) έτρεξε ένα 9-0 σερί παίρνοντας προβάδισμα έξι πόντων (16-10) στο 5’ αναγκάζοντας τον προπονητή των φιλοξενούμενων να καλέσει τάιμ άουτ. Στην συνέχεια οι Θεσσαλονικείς ανέβασαν την διαφορά στους 9 με τρίποντο του Εγκεκέζε (21-12) με 3’30’’ για το φινάλε της περιόδου, ενώ η λήξη του πολύ παραγωγικού πρώτου δεκαλέπτου βρήκε τους γηπεδούχους να είναι μπροστά με 10 για το (30-20).

Στην αρχή της δεύτερης περιόδου η ισπανική ομάδα έπαιξε καλύτερη άμυνα, έκλεψε μπάλες και με εύκολους πόντους έτρεξε ένα σερί 7-0 μειώνοντας στους 3 (30-27) αναγκάζοντας τον Χαραλαμπίδη να καλέσει τάιμ άουτ. Μετά το τάιμ άουτ ήρθε το πρώτο καλάθι του ΠΑΟΚ στο δεκάλεπτο δια χειρός Μπεστ με τον Σίλι να απαντά άμεσα για το (32-29). Ο δικέφαλος του βορρά πήρε και πάλι προβάδισμα 7 πόντων με τρίποντο του Μπεστ στο 15’ (38-31), με τον Σίλι να μειώνει στους 5 (38-33). Το παιχνίδι συνέχισε στο ίδιο τέμπο με τους φιλοξενούμενους να είναι πιο εύστοχοι για να μειώσουν στο καλάθι στην ανάπαυλα (45-44).

Στην επανάληψη ο ΠΑΟΚ μπήκε δυνατά όπως στο ξεκίνημα του αγώνα και με κύριο επιθετικό εκφραστή τον Σμιθ ανέβασε και πάλι την διαφορά στους 7 (53-46), με τους φιλοξενούμενους να μειώνουν σε 53-48. Ο Σμιθ που με 22 πόντους ανέβασε την διαφορά τους 10 γράφοντας το 58-48. Στην συνέχεια αν και οι φιλοξενούμενοι μείωσαν αρχικά αλλά ο ΠΑΟΚ με ένα δικό του σερί 7-0 πήρε προβάδισμα 12 πόντων στην λήξη του τρίτου δεκαλέπτου (73-61).

Στην τέταρτη περίοδο οι γηπεδούχοι αρχικά διεύρυναν την διαφορά στους 15 πόντους (80-65), με τους φιλοξενούμενους να σημειώνουν ένα σερί 9-0 μειώνοντας στους 6 για το (80-74), με τον Σμιθ να δίνει ανάσα με δίποντο (82-74) 2 λεπτά πριν το φινάλε. Σε αυτό το σημείο ο ΠΑΟΚ άρχισε να παίζει και με τον χρόνο φτάνοντας τελικά στην άνετη νίκη με 93-78.

Τα δεκάλεπτα: 30-20, 45-44, 73-61, 93-78

ΠΑΟΚ (Χαραλαμπίδης): Μπεστ 15 (3/3 δίποντα, 3/5 τρίποντα, 5 ριμπάουντ), Καρράς, Λούις 19 (7/9 δίποντα, 5/6 βολές, 7 ασίστ, 4 κλεψίματα), Μαργαρίτης, Σμιθ 31 (5/5 δίποντα, 6/11 τρίποντα, 3/4 βολές), Εγκεκέζε 8 (2), Νόουλς 1, Σαρικόπουλος 8 (3 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Σχίζας, Τσόχλας 2, Γουίγκινς 9 (4/6 δίποντα, 5 ριμπάουντ)

Σαραγόσα (Φιζάκ): Μπαρέιρο 1, Μπέντσινγκ 13 (2/3 δίποντα, 2/3 τρίποντα, 3/3 βολές), Μπρουσίνο 16 (3/3 δίποντα, 3/6 τρίποντα), Ένις 11 (5/6 δίποντα), Σίλι 15 (1), Αλοσέν, Χλίνασον 8, Χούστιζ 12 (6/12 δίποντα, 8 ριμπάουντ), Ράντοβιτς, Σαν Μιγέλ 2