Κεντρική Διεθνή Ευρωλίγκα Μπασκόνια-Μακάμπι Τελ Αβίβ 83-113

Μπασκόνια-Μακάμπι Τελ Αβίβ 83-113

tarik black maccabi fox tel aviv eb19

Νικηφόρο ήταν το πέρασμα της Μακάμπι Τελ Αβίβ από την Βιτόρια, αφού επικράτησε άνετα με σκορ 113-83 επί της Μπασκόνια. Με αυτή την νίκη η ομάδα του Γιάννη Σφαιρόπουλου έφτασε τις 6 στην φετινή Ευρωλίγκα βελτιώνοντας το ρεκόρ της σε 6-2, με τους Βάσκους να πέφτουν στο 3-5.

Πολύ συγκεντρωμένες μπήκαν στην αναμέτρηση οι δύο ομάδες με τους γηπεδούχους να ανοίγουν το σκορ με τρίποντο του Σενγκέλια, και τους φιλοξενούμενους να απαντάν με δύο συνεχόμενα καλάθια για το 3-4. Περίπου στα μισά του πρώτου δεκαλέπτου οι παίκτες του Σφαιρόπουλου ήταν πιο συγκεντρωμένοι παίρνοντας τα ηνία του αγώνα και προβάδισμα 7 πόντων (21-28).

Στην δεύτερη περίοδο η φιλοξενούμενοι επέβαλαν τον ρυθμό τους ανοίγοντας κι άλλο την διαφορά (24-33) στο 12′ έχοντας σε πολύ καλή βραδιά τον Ουίλμπεκιν που είχε συνεχόμενα τρίποντα, για να εκτοξευτεί η διαφορά στους 23 του ημιχρόνου  (32-55).

Στην επανάληψη οι παίκτες του Γιάννη Σφαιρόπουλου συνέχισαν να είναι καταιγιστικοί στην επίθεση φτάνοντας στο φινάλε της τρίτης περιόδου την διαφορά στους 28 πόντους για το 86-58 της τρίτης περιόδου.

Το τέταρτο δεκάλεπτο ήταν διαδικαστικού χαρακτήρα με τους Βάσκους να προσπαθούν να μαζέψουν τα ασυμμάζευτα για να έρθει το τελικό 113-83.

Τα δεκάλεπτα: 21-28, 32-55, 58-86, 113-83

Μπασκόνια: Βιλντόσα 6, Χένρι 7, Τζάνινγκ 2, Ντιόπ, Φολ 2, Στάουσκας 7 (1), Σενγκέλια 31 (6/9 τρίποντα), Γκαρίνο 24 (4/6 τρίποντα), Σιλτνς, Πολονάρα 2, Έρικ 2.

Μακάμπι: Μπράιαντ 19 (3/6). Γουίλμπεκιν 20 (6/8 τρίποντα), Έισι 7 (1), Χάντερ 10 (9 ριμπάουντ), Κοέν, Ντόρσεϊ 12 (2/5 τρίποντα), Ντιμπαρτολομέο 12 (3/4 τρίποντα). Γουόλτερς 13 (2/3 τρίποντα), Κοέν 5. Μπλακ 8, Ζούσμαν 4.

Μπαρτζώκας: «Να προσεγγίσουμε και τα επόμενα ματς σαν να είμαστε στο 0-0»

Στον τρόπο που θα πρέπει να προσεγγίσει ο Ολυμπιακός τα επόμενα παιχνίδια στάθηκε ο Γιώργο…