Κεντρική Διεθνή Μπάμπεργκ-Περιστέρι 72-69

Μπάμπεργκ-Περιστέρι 72-69

agravanis peristeri baberg

Την τρίτη του ήττα στο φετινό bcl γνώρισε το Περιστέρι στην Γερμανία κόντρα στην Μπάμπεργκ με σκορ 72-69, σε ένα κλειστό παιχνίδι που κρίθηκε στην ευστοχία των γηπεδούχων στο μακρινό σουτ. Πλέον η ομάδα του Ηλία Ζούρου υποχωρεί στο 3-3 στην διοργάνωση με την Μπάμπεργκ να βελτιώνει το ρεκόρ της στο 4-2.

Πολύ εύστοχοι ήταν στο ξεκίνημα του παιχνιδιού οι γηπεδούχοι και με τρία τρίποντα πήραν προβάδισμα 7 πόντων στο 3′ (13-6). Στην συνέχεια το Περιστέρι έπαιξε καλύτερη περιφερειακή άμυνα κατεβάζοντας την διαφορά στους 3 (18-15) με τρία λεπτά για το φινάλε της περιόδου. Οι γηπεδούχοι έκαναν νέο σερί με συνεχόμενα τρίποντα με το Περιστέρι να μειώνει για το 27-21 της περιόδου.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι πέτυχαν τους πρώτους πόντους με έμμεσο τρίποντο του Χάρις ανεβάζοντας την διαφορά στους 9 (30-21), με τους παίκτες του Ηλία Ζούρου να βρίσκουν αντίδραση με τέσσερις σερί πόντους του Μόουζες μειώνοντας και πάλι στους 5. Η γερμανική ομάδα ξαναπήρε διαφορά 9 πόντων (34-25) με το Περιστέρι να κάνει νέα αντεπίθεση φτάνοντας σε απόσταση βολής (34-33) με βολές του Μπλέικ στο 16′, για να περάσει μπροστά στην συνέχεια με τον Μόουζες. Οι γηπεδούχοι πήραν και πάλι προβάδισμα 7 πόντων (42-35), ωστόσο ο Σμιθ με απίστευτο buzzer-beater τρίποντο με ταμπλό μείωσε στους 4 (42-38).

Στην επανάληψη οι παίκτες του Ηλία Ζούρου μπήκαν πιο συγκεντρωμένοι και με ένα 5-0 σερί πέρασαν μπροστά (42-43), για να απαντήσουν οι γηπεδούχοι με τον Ολίντε (44-43). Το παιχνίδι στην συνέχεια ήταν αρκετά κλειστό με το Περιστέρι να προηγείται με 3 στο 25′ (46-49) γηπεδούχοι με ένα δικό τους 5-0 σερί πέρασαν και πάλι μπροστά (51-49) για να ισοφαρίσει εκ νέου ο Βασιλόπουλος σε 51-51, για να λήξει το δεκάλεπτο με τους Γερμανούς να είναι μπροστά με 2 (59-57).

Στην τέταρτη περίοδο το Περιστέρι ισοφάρισε με τον Ξανθόπουλου μετά από άστοχο τρίποντο του Γκρέι και πήρε το προβάδισμα με κάρφωμα του Μόουζες για το 60-61. Στην συνέχεια οι γηπεδούχοι έκαναν ένα σερί 7-0 παίρνοντας προβάδισμα 6 πόντων (67-61) με 5 λεπτά για το φινάλε, με την ελληνική ομάδα να μειώνει στο καλάθι με ένα δικό της 4-0 σερί (67-65). Ο Μόουζες με λέι απ μείωσε στον πόντο (68-67) με 50” για το φινάλε. Στην επόμενη φάση ο Λί σκόραρε με διείσδυση και λέι απ για να κάνει το 70-67, για να έρθει το τελικό 72-69.

Τα δεκάλεπτα: 27-21, 42-38, 59-57, 72-69

Μπάμπεργκ (Μουρς): Χάρις 9 (3/6 δίποντα, 3/3 βολές, 5 ριμπάουντ), Λι 7 (3/9 σουτ, 4 ασίστ), ΜακΛίν 4 (1), Σένγκφελντερ 10 (1), Τέιλορ 4 (1), Μάρεϊ 11 (4/9 δίποντα, 3/8 βολές, 6 ριμπάουντ), Ομπασόχαν 11 (3/8 σουτ), Ολίντε 7 (2/7 σουτ), Στάκι 3 (1), Τέιλορ, Βάιντεμαν 6 (2)

Περιστέρι (Ζούρος): Χάτσερ 5 (1/10 σουτ), Μόουζες 11 (5/8 δίποντα, 11 ριμπάουντ, 3 μπλοκ), Σμιθ 9 (1), Βασιλόπουλος 8, Ξανθόπουλος 7 (3 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Αγραβάνης 2, Μπλέικ 4, Γόντικας, Γκρέι 9 (4/9 σουτ), Μορέιρα 6, Σαλούστρος 2, Σκορδίλης 6

Περιστέρι: Τελικός πρόκρισης κόντρα στην Τενερίφη

«Τελικός» πρόκρισης για το Περιστέρι. Συνδυασμό αποτελεσμάτων θέλει το Περιστέρι   που αντ…