Κεντρική Basket League Προμηθέας Πατρών Μονακό – Προμηθέας 80-59

Μονακό – Προμηθέας 80-59

Ο Προμηθέας Πάτρας φαίνεται ότι έμεινε στη νίκη – πρόκριση κόντρα στον Παναθηναϊκό, καθώς πραγματοποίησε κάκιστη εμφάνιση κόντρα στη Μονακό και γνώρισε την ήττα με 0-0. Η ομάδα του Μάκη Γιατρά από την αρχή της αναμέτρησης δεν πάταγε καλά στο παρκέ (βρέθηκε να χάνει με 33-6) και δεν κατάφερε να ανακάμψει σε κανένα σημείο της αναμέτρησης. Παρ΄όλα αυτά οι Πατρινοί προκρίθηκαν στους “16” του Eurocup μετά τη νίκη της Μπολόνια κόντρα στη Μακάμπι Ρισόν.

Ο Προμηθέας δεν μπήκε καθόλου καλά στο παιχνίδι και δέχτηκε σερί 12-0 από τους γηπεδούχους. Η ομάδα της Πάτρας είχε πολλά προβλήματα σε άμυνα και επίθεση και χρειάστηκε 3,02′ για να καταφέρει να βρει τον πρώτο της πόντο με βολή του Έλις (12-1). Οι γηπεδούχοι συνέχισαν να έχουν τον πλήρη έλεγχο στο ματς και εκτόξευσαν τη διαφορά στους 16 πόντους (18-2).

Η ομάδα του Μάκη Γιατρά ήταν τραγική και οι Μονεγάσκοι έκαναν ότι ήθελαν στο ματς. Η Μονακό συνέχισε να βομβαρδίζει τον Προμηθέα και κατάφερε να χτίσει διαφορά 26 πόντων από το πρώτο κιόλας δεκάλεπτο (28-2). Οι φιλοξενούμενοι βρήκαν σκορ στο πρώτο δεκάλεπτο μόνο με βολές και στο τέλος της περιόδου ήταν πίσω στο σκορ με 27 πόντους (33-6)!

Ο εφιάλτης του Προμηθέα Πάτρας συνεχίστηκε και στο δεύτερο δεκάλεπτο. Η ομάδα του Μάκη Γιατρά δεν μπόρεσε να αντιδράσει και η Μονακό συνέχισε να έχει τον πλήρη έλεγχο στο ματς (42-11). O Δημήτρης Αγραβάνης έδινε κάποιες επιθετικές λύσεις στην ομάδα του, αλλά τα προβλήματα συνεχίστηκαν και η διαφορά ήταν αμείωτη (49-17). Οι γηπεδούχοι κράτησαν τη μεγάλη τους διαφορά μέχρι το τέλος του ημιχρόνου, όπου το σκορ ήταν 54-21. Σε 20′ ο Προμηθέας επιχείρησε 15 τρίποντα και δεν ευστόχησε σε κανένα (!), ενώ είχε μόλις 3 μόλις εύστοχα σουτ.

Προμηθέας μπήκε διαφορετικός στο δεύτερο ημίχρονο και κατάφερε να μαζέψει λίγο την κατάσταση. Η ομάδα της Πάτρας με σερί 8-0 μείωσε στους 15 (54-49) και προσπάθησε σιγά σιγά να μπει ξανά στο παιχνίδι. H συνέχεια, όμως, δεν ήταν ανάλογη, καθώς δέχτηκε επί μέρους 8-2 και γρήγορα η Μονακό ανέβασε ξανά τον δείκτη της διαφοράς (62-31). οι φιλοξενούμενοι έδειξαν και πάλι σημάδια αντίδρασης σ΄αυτό το τρίτο δεκάλεπτο και με συνολικό επί μέρους 17-10 έριξε τη διαφορά (64-38), αλλά η γαλλική ομάδα συνέχισε να έχει τον πρώτο λόγο στην αναμέτρηση.

Στην τελευταία περίοδο ο Προμηθέας προσπάθησε να πλησιάσει στο σκορ, αλλά η Μονακό δεν του το επέτρεψε. Οι γηπεδούχοι είχαν τον έλεγχο στο ματς και τελικά πανηγύρισαν τη νίκη με 80-59. Παρότι η ομάδα της Πάτρας ηττήθηκε, προκρίθηκε στους “16” του Eurocup μετά τη νίκη της Μπολόνια κόντρα στη Μακάμπι Ρισόν.

Τα δεκάλεπτα: 33-6, 54-21, 64-38, 80-59
Μονακό (Ομπράντοβιτς): Μποστ 16 (8 ριμπ.), Κλέμονς 15, Λακόμπ 14, Τιλί 5 (1), Γιεγκούτ 2, Μπάκνερ 8, Ουατάρα 7 (1), Κόουλ 11 (2), Σέιν 2
Προμηθέας (Γιατράς): Χολ 1, Μπαμπ, Λίποβι, Αγραβάνης 12 (1), Κασελάκης 10 (2), Κατσίβελης 7, Φίλερ 5 (1), Ρόμπινσον 8 (1). Μπόγρης 6, Έλις 8, Μαντζούκας 2