Κεντρική Διεθνή Ευρωλίγκα Μακάμπι Τελ Αβίβ-Βιλερμπάν 93-62

Μακάμπι Τελ Αβίβ-Βιλερμπάν 93-62

scottie wilbekin maccabi fox tel aviv eb19

Επιστροφή στις νίκες για την Μακάμπι Τελ Αβίβ αφού μετά τις δύο ήττες της διαβολοβδομάδας από Αρμάνι και Μπαρτσελόνα, επιβλήθηκε με σκορ 93-62 επί της Βιλερμπάν. Με αυτή την νίκη η ομάδα του Γιάννη Σφαιρόπουλου βελτίωσε το ρεκόρ της σε 7-4, ενώ η γαλλική ομάδα πλέον έχει 5-6.

Αρκετά αμφίρροπο ήταν το παιχνίδι στο ξεκίνημα του με τους γηπεδούχους να προηγούνται αρχικά με 5-2 χάρη στο πρώτο τρίποντο του Έισι και τους φιλοξενούμενους να περνούν για πρώτη φορά μπροστά με καλάθια από Λάιτι και Καουντί για το 11-13 στο 6′. Η πρώτη περίοδος βρήκε την ομάδα του Γιάννη Σφαιρόπουλου να είναι μπροστά με 3 (20-17).

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι ανέβασαν την απόδοση τους και ανέβασαν την διαφορά στους 12 πόντους στο 14′ με τρεις βολές του Καλοϊάρο (33 – 21). Οι παίκτες του Γιάννη Σφαιρόπουλου κατάφεραν να διατηρήσουν μια διαφορά 9 πόντων στο τέλος του ημιχρόνου το οποίο έληξε στο 43-34.

Στην επανάληψη οι γηπεδούχοι συνέχισαν να είναι καλή και στις δύο πλευρές του γηπέδου, και ανέβασαν το προβάδισμα τους στους 13 στο 26′ με τον Γουόλτερς να φτάνει τους 10 πόντους (53-40). Στην συνέχεια η Μακάμπι με τρίποντο του Ζούσμαν πήγε την διαφορά στους 17  (57-40) δείχνοντας ότι θέλει να καθαρίσει το παιχνίδι, με την τρίτη περίοδο να λήγει με το 67-47.

Το τέταρτο δεκάλεπτο ήταν διαδικαστικού χαρακτήρα και τους γηπεδούχους να φτάνουν σε μια άνετη νίκη με το τελικό 93-62.

Τα δεκάλεπτα: 20-17, 43-34, 67-47, 93-62

Μακάμπι Τελ Αβίβ (Σφαιρόπουλος): Γουίλμπεκιν 16 (5/5 δίποντα, 2/3 τρίποντα), Έισι 9 (1 τρίποντο, 6 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Καλογιάρο 9 (2/2 δίποντα, 5/5 βολές, 5 ΄ριμπάουντ), Χάντερ 4 (7 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Σαντί Κοέν 4, Αβντίγια 2, Ντόρσεϊ 4 (1/3 δίποντα, 0/3 τρίποντα, 2/3 βολές, 4 ριμπάουντ), Ντιμπαρτολομέο 5 (4 ασίστ), Γουόλτερς 13 (4/5 δίποντα, 1/4 τρίποντα, 2/4 βολές, 4 ασίστ, 2 κλεψίματα), Τζέικ Κοέν 16 (5/7 δίποντα, 2/2 τρίποντα, 5 ριμπάουντ), Ζούσμαν 11 (3 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 1 κλέψιμο)

Βιλερμπάν (Μίτροβιτς): Τζάκσον 5 (1/5 σουτ), Τέιλορ 4 (1/7 σουτ), Τζεκίρι 7, Καουντί 6, Μαλεντόν 10 (1), Λόμαζ 10 (1), Γκαλιού 3 (1), Νουά 2, Ζαν-Σαρλ 2 (1/7 σουτ), Μπάκο 6 (5 ριμπάουντ), Λάιτι 7 (3/7 σουτ)

Βιλερμπάν – Μονακό 77-87 (vid)

Τα… χρειάστηκε, αλλά κέρδισε η Μονακό Η Μονακό ζορίστηκε απέναντι στη Βιλερμπάν, αλλ…