Κεντρική Διεθνή Ευρωλίγκα Μακάμπι Τελ Αβίβ – Άλμπα Βερολίνου 104-78

Μακάμπι Τελ Αβίβ – Άλμπα Βερολίνου 104-78

Η Μακάμπι Τελ Αβίβ επικράτησε της Άλμπα Βερολίνου εντός έδρας με 104-78, για την 7η αγωνιστική της Ευρωλίγκα, με την ομάδα του Γιάννη Σφαιρόπουλου να φτάνει τις 5 νίκες και 2 ήττες, ενώ η Γερμανική ομάδα έχει ρεκόρ 1-6.

Στο πρώτο μέρος και οι δύο ομάδες μπήκαν δυνατά στον αγώνα, με την Μακάμπι Τελ Αβίβ να είναι αυτή που πήρε προβάδισμα στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου ύστερα από το δίποντο του Ελιάι Μπράιαντ, 25” πριν από το τέλος. Στην δεύτερη περίοδο, το σύνολο του Γιάννη Σφαιρόπουλου βρήκε καλύτερο ρυθμό και με πολύ όμορφο μπάσκετ “έκλεισε” το ημίχρονο στο 52-37, μετά από δύο εύστοχες βολές του Τζέικ Κόεν, 12” πριν από τη λήξη.

Στο δεύτερο ημίχρονο και την τρίτη περίοδο η “ομάδα του λαού” έκανε περίπατο με τη διαφορά να φτάνει του 28 πόντους (83-55), ύστερα από τρίποντο του Τζον Ντιμπαρτολομέο, 33” πριν από το τέλος της περιόδου. Στο τελευταίο δεκάλεπτο, η Μακάμπι Τελ Αβίβ “έσβησε “τις μηχανές” πετυχαίνοντας έτσι μία άνετη επικράτηση με το τελικό σκορ (104-78) να “γράφετε” από τον Πέιτον Σίβα, 2” πριν από τη λήξη του αγώνα.

Τα δεκάλεπτα: 21-19, 52-37, 83-55, 104-78.
ΜΑΚΑΜΠΙ ΤΕΛ ΑΒΙΒ (Σφαιρόπουλος): Μπράιαντ 7 (1), Γουίλμπεκιν 16 (4), Έισι, Χάντερ 8, Κάσπι 10, Αβντίγια 4, Ντόρσεϊ 12 (2), Ντιμπαρτολομέο 19 (3), Γουόλτερς 9 (1), Κοέν 4, Μπλακ 13, Ζούσμαν 2.
AΛΜΠΑ ΒΕΡΟΛΙΝΟΥ (Ρενέσες): Μέισον, Σίβα 14 , Γκιφάι 9 (1), Μάτισεκ 5 (1), Σνάιντερ 7 (1), Χέρμανσον 4, Όγκμπε 3 (1), Γκεντράιτις 12 (2), Τίμα 4, Κάβανο 14 (2), Νόκο 2, Σίκμα 4.