Κεντρική Basket League Κολοσσός Ρόδου-Λάρισα 80-83

Κολοσσός Ρόδου-Λάρισα 80-83

larisa 3 e1572363931957

Μεγάλη νίκη πήρε η Λάρισα στην Ρόδο επικρατώντας επί του Κολοσσού με 80-83, σε ένα ματς-θρίλερ με ήρωα τον Νώντα Παπαντωνίου που σκότωσε την παλιά του ομάδα με δύο συνεχόμενα τρίποντα στο φινάλε του αγώνα.

Πολύ καλό ήταν το ξεκίνημα του αγώνα για τον Κολοσσό που πήρε προβάδισμα 8 πόντων με τον Αγκμπελέσε να κάνει το 10-2 σε περίπου τριάμισι λεπτά αγώνα. Οι γηπεδούχοι συνέχισαν να είναι πολύ εύστοχοι πίσω από την γραμμή του τριπόντου και με τον Κρομά να έχει 10 πόντους στο εξάλεπτο ανέβασαν κι άλλο την διαφορά κάνοντας το 19-9, με το δεκάλεπτο να να τους βρίσκει στο 27-19.

Στην δεύτερη περίοδο ο ρυθμός έπεσε με το σκορ να μένει χαμηλά και την Λάρισα να μειώνει την διαφορά με τρίποντο του Ρέινολντς στους 5 πόντους (24-19), και στους τρεις  2 λεπτά πριν το ημίχρονο με νέο τρίποντο του Ρέινολντς. Στην συνέχεια οι γηπεδούχοι πήραν και πάλι προβάδισμα με τον Ρέινολντς να απαντά διαρκώς κρατώντας τους φιλοξενούμενους στο παιχνίδι με το ημίχρονο να λήγει στο 40-36.

Πολύ κλειστό ήταν το παιχνίδι στο ξεκίνημα της επανάληψης με τους φιλοξενούμενους να περνούν μπροστά 41-42 με καλάθι του Παρκς στο 23′. Στην συνέχεια οι δύο ομάδες εναλλάσσονταν στο προβάδισμα με τους φιλοξενούμενους να παίρνουν προβάδισμα τεσσάρων πόντων στην λήξη της τρίτης περιόδου χάρη σε μπάζερ-μπίτερ τρίποντο του Παπαντωνίου (54-58).

Στο τέταρτο δεκάλεπτο το παιχνίδι ήταν ένα πραγματικό ντέρμπι με τον Κολοσσό να ανατρέπει διαφορά έξι πόντων και να παίρνει προβάδισμα 3 πόντων με τον Παρκς μετά από αντιαθλητικό φάουλ του Σάμιουελς. Ο Κολοσσός επέστρεψε και πάλι με τον Κρόμα (73-73) να σκοράρει για τρεις ενώ μετά πήρε προβάδισμα με τρίποντο του Τσαλμπούρη (78-75) 1’15 πριν το τέλος. Στην συνέχεια ο Παπαντωνίου με δύο μεγάλα τρίποντα έδωσε προβάδισμα 3 πόντων στην ομάδα του (80-83) που ήταν και το τελικό σκορ.

Τα δεκάλεπτα: 27-19, 40-36, 54-58, 80-83