Κεντρική Basket League Ηρακλής-ΑΕΚ 68-77

Ηρακλής-ΑΕΚ 68-77

2758279 1

Με εκτός έδρας νίκη στο Ιβανώφειο επί του Ηρακλή συνέχισε τις υποχρεώσεις της η ΑΕΚ επικρατώντας με 77-68. Ο Κιθ Λάνγκφορντ ήταν ο κορυφαίος της αναμέτρησης έχοντας 35 πόντους οδηγώντας τους κιτρινόμαυρους στην νίκη.

Πολύ καλά ξεκίνησαν το παιχνίδι οι κιτρινόμαυροι με τον Λάνγκφορντ να είναι “φωτιά” και να έχει τους 8 από τους πρώτους 11 πόντους της ομάδας του, για το 6-11 στο 5′. Στην συνέχεια οι φιλοξενούμενοι αύξησαν κι άλλο την υπέρ τους διαφορά φτάνοντας στο νταμπλ σκορ (9-18) μετά από διπλή τεχνική ποινή κατά του γηραιού στο 7′. Οι γηπεδούχοι αντέδρασαν μειώνοντας για το 20-24 του δεκαλέπτου.

Στο ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου το παιχνίδι έγινε πολύ σκληρό με το σκορ να μένει χαμηλά (31-28). Χαρακτηριστικό του πόσο σκληρά παίζουν και οι δύο ομάδες είναι ότι σε 15 λεπτά αγώνα η ΑΕΚ είχε 15 βολές και ο Ηρακλής 16. Η ένωση έφτασε στην ισοφάριση 3’10” πριν την ανάπαυλα χάρη σε δύο εύστοχες βολές από τον Λάνγκφορντ, με το ημίχρονο να την βρίσκει μπροστά με τρεις χάρη σε τρίποντο του Αμερικανού σκόρερ της (42-46).

Στην επανάληψη οι γηπεδούχοι προσπάθησαν μέσα από την άμυνα τους να βγάλουν αντίδραση στο παρκέ και μείωσαν στον πόντο με τρίποντο του Ντέιβις, για να απαντήσει ο Χρυσικόπουλος (45-48) στο 22′. Στην συνέχεια ο Κιθ Λάνγκφορντ πήρε το όπλο του και με 8 συνεχόμενους πόντους οδήγησε την ένωση στην αύξηση της διαφοράς για να λήξει το δεκάλεπτο στο +11 (52-63).

Στην τέταρτη περίοδο ο Ηρακλής μπήκε αποφασισμένος να επιστέψει και με τον Μανωλόπουλο να ευστοχεί σε τρίποντο μείωσε στους 8 (55-63), ενώ στην συνέχεια υπήρξε επιθετική ανομβρία από τις δύο ομάδες με το σκορ να μένει έτσι μέχρι το 33′. Στην συνέχεια οι γηπεδούχοι με όπλο και την στήριξη των οπαδών κατάφεραν να φτάσουν την διαφορά μέχρι και τους 2 πέντε λεπτά πριν το φινάλε με λέι απ του Σούλερ.

Η ένωση έκανε την αντεπίθεση της με την διαφορά να είναι στους 5 με ενάμισι λεπτό για την λήξη (66-71), με τον Κιθ Λάνγκφορντ με δίποντο να ανεβάζει την διαφορά στους 7, έχοντας 33 πόντους, για να φτάσουν τελικά στην νίκη με το 68-77.

Τα δεκάλεπτα: 20-24, 42-46, 52-63, 68-77