Κεντρική Basket League Ήφαιστος Λήμνου-Άρης 85-59

Ήφαιστος Λήμνου-Άρης 85-59

ifaistos1

Άνετη επικράτηση για τον Ήφαιστο στην Λήμνο κόντρα στον Άρη με σκορ 85-59, για την 7η αγωνιστική της basket league. Με αυτή την νίκη ο Ήφαιστος έκανε το ρεκόρ του 4-3 με τον Άρη να παραμένει ουραγός της βαθμολογία με 1-6.

Πολύ κλειστό παιχνίδι στην Λήμνο με τον Ήφαιστο να έχει βραχεία κεφαλή στο πρώτο πεντάλεπτο (8-7). Οι δύο ομάδες συνέχισαν να μάχονται για κάθε κατοχή με τον Μαρκόπουλο να χρησιμοποιεί χαμηλό σχήμα με τον Μιλόσεβιτς στο “5”, και το δεκάλεπτο να βρίσκει την ομάδα της Λήμνου μπροστά με 5 (16-11).

Στην δεύτερη περίοδο οι γηπεδούχοι μπήκαν πολύ δυνατά και με τρίποντο του Χαριτόπουλου πήραν διαφορά 8 πόντων (19-11). Στην συνέχεια ο Ήφαιστος διατήρησε το προβάδισμα του διευρύνοντας το στο τέλος του ημιχρόνου στους 12 πόντους για το 39-27.

Στην επανάληψη ο Ήφαιστος συνέχισε να είναι σε πολύ καλή μέρα και με απόλυτη συγκέντρωση ανέβασαν κι άλλο την διαφορά στους 17 πόντους στο 24′ (49-31). Το ίδιο δυνατά συνέχισαν οι γηπεδούχοι και με τους φιλοξενούμενους να δείχνουν ανήμποροι να αντιδράσουν για το 60-43 της τρίτης περιόδου.

Η τέταρτη περίοδος ήταν διαδικαστικού χαρακτήρα με τους γηπεδούχους να διατηρούν το προβάδισμα τους για το τελικό 85-59.

Τα δεκάλεπτα: 16-11, 39-27, 60-43, 85-59