Κεντρική Ελλάδα Εθνικές Γυναικών: Σλοβενία – Ελλάδα 70-64

Γυναικών: Σλοβενία – Ελλάδα 70-64

ellada slovenia

Πάλεψε, αλλά δεν τα κατάφερε η Εθνική Γυναικών στον πρώτο της αγώνα για τα προκριματικά του Ερωμπάσκετ 2021.

Ηττήθηκε στο Τσέλιε από τη Σλοβενία με 70-64 και πλέον κοιτάζει το επόμενο παιχνίδι την προσεχή Κυριακή (17/11) με την Ισλανδία στη Χαλκιδα. Η Ελλάδα «πληγώθηκε» από τα τρίποντα της αντιπάλου (8/21), ωστόσο, έδειξε καλά στοιχεία και σίγουρα ο χρόνος δουλεύει υπέρ της, έχοντας αρκετά νέα πρόσωπα στη σύνθεσή της.

Η Εθνική Ομάδα μπήκε δυνατά στον αγώνα παρουσιάζοντας ένα καλό αγωνιστικό πρόσωπο. Πίεσε στην άμυνα, βρήκε λύσεις στην επίθεση και κατάφερε να προηγηθεί 12-7 (5’ 25’’).  Τα τρία φάουλ, ωστόσο, που χρεώθηκε η Άρτεμις Σπανού στα μέσα του δευτέρου δεκαλέπτου στοίχησαν στο αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα, καθώς έχασε μια σημαντική λύση μέσα στο καλάθι. Η Σλοβενία “χτύπησε” με τα μακρινά σουτ, ανέτρεψε το σκηνικό και το τέλος του πρώτου ημιχρόνου τη βρήκε να προηγείται 36-30.

Με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου η ελληνική ομάδα βρέθηκε στο -11 (43-32), αλλά με ένα σερί 10-0 πλησίασε στον πόντο (43-42, 26’00’) με τις Σπανού και Παυλοπούλου να αναλαμβάνουν δράση. Οι Σλοβένες βρήκαν και πάλι λύσεις από την περιφέρεια, εκμεταλλεύτηκαν τα λάθη της Ελλάδας και έφτασαν στο 54-44 (30′).

Με την Όμπλακ οι γηπεδούχες οδήγησαν το παιχνίδι στο +12 (56-44, 31’30’’), όμως  η Ελλάδα δεν κατέθεσε τα όπλα. Η Γέμελος πήρε μπροστά 61-56 (34’ 30’’) και αμέσως μετά η 16χρονη Μποσγανά έφερε το παιχνίδι στους τρεις πόντους (61-58, 35’30’’). Στα τελευταία λεπτά έγινε ντέρμπι, αλλά η Σλοβενία άντεξε, κράτησε τη μικρή διαφορά και πήρε τη νίκη με το τελικό 70-64.

Διαιτητές: Λούτσις (Λετονία), Στράουμπε (Γερμανία), Σταν (Ρουμανία)

Δεκάλεπτα: 18-19, 36-30, 54-44, 70-64

Ελλάδα (Μασλαρινός): Σταμολάμπρου 4, Σπυριδοπούλου 5, Παυλοπούλου 12, Σπανού 18, Γέμελος 13, Μποσγανά 6, Αλεξανδρή, Σωτηρίου 6, Δίελα, Χατζηλεοντή

Περισσότερα σε Εθνικές

FIBA: Στις 19 Μαρτίου η κλήρωση για τους Ολυμπιακούς Αγώνες

Πιθανούς αντίπαλους στους Ολυμπιακούς Αγώνες θα μάθει η Εθνική. Στις 19 Μαρτίου στην Ελβετ…