Κεντρική Διεθνή Ευρωλίγκα Ερυθρός Αστέρας – Βιλερμπάν 72-74 (65-65 κ.α.)

Ερυθρός Αστέρας – Βιλερμπάν 72-74 (65-65 κ.α.)

ognjen dobric crvena zvezda erythros villerban

Σπουδαίο ματς έγινε στη Σερβία μεταξύ του Ερυθρού Αστέρα και τη Βιλερμπάν για την όγδοη αγωνιστική της Ευρωλίγκα. Οι δύο ομάδες χρειάστηκαν το έξτρα πεντάλεπτο για να λύσουν τις διαφορές τους με τους Γάλλους τελικά να παίρνουν τη νίκη με 74-72.

Το θέαμα ήταν πολύ κακό στο ξεκίνημα της αναμέτρησης, καθώς οι δύο ομάδες ήταν αρκετά άστοχες. Οι παίκτες δυσκολευόντουσαν να σκοράρουν και στα πρώτα πέντε λεπτά μέτρησαν συνολικά 2/12 σουτ (4-4)! Στη συνέχεια σιγά σιγά οι παίκτες βρήκαν τα πατήματα τους. Ο Ερυθρός Αστέρας έκλεισε το πρώτο δεκάλεπτο μπροστά με δύο πόντους (16-14), με τις δύο ομάδες να δείχνουν ότι το παιχνίδι θα είναι ντέρμπι.

Η σερβική ομάδα συνέχισε να έχει τα ηνία του σκορ, αλλά οι Γάλλοι ήταν κολλημένοι σαν βδέλλα πάνω της και δεν της επέτρεψαν να ξεφύγει στο σκορ (20-17). Ο Ερυθρός Αστέρας παρουσίασε πλουραλισμό στην επίθεση και κατάφερε μ΄αυτόν τον τρόπο να χτίσει μία διαφορά της τάξεως των εφτά πόντων (31-24). Η Βιλερμπάν δεν παράτησε το ματς και κατάφερε στο τέλος του ημιχρόνου να είναι πίσω μόλις με 4 πόντους (36-32).

Η Βιλερμπάν ξεκίνησε εξαιρετικά το δεύτερο μέρος και κατάφερε να φτάσει σε απόσταση αναπνοής (41-40). Το παιχνίδι συνέχισε να είναι ντέρμπι και οι δύο ομάδες παρέμειναν κοντά στο σκορ (48-45). Ο Ερυθρός Αστέρας κράτησε τα ηνία του σκορ και με ένα μικρό σερί στα τελευταία λεπτά της τρίτης περιόδου κατάφερε να πάρει μία διαφορά εφτά πόντων (54-47).

Ερυθρός Αστέρας προηγήθηκε με 65-58, αλλά η Βιλερμπάν έτρεξε ένα σερί 5-0 και μείωσε τη διαφορά στους 2 (65-63) 2 λεπτά πριν το φινάλε. Η γαλλική ομάδα συνέχισε το σερί της και με βολές του Τσαρλς έφερε το ματς στα ίσια 15” πριν το φινάλε (65-65). Ο Νταβιντόβατς αστόχησε στην τελευταία επίθεση της κανονικής διάρκειας και το ματς οδηγήθηκε στην παράταση.

Το έξτρα πεντάλεπτο ήταν συναρπαστικό και οι δύο ομάδες έδιναν τα πάντα για να φτάσουν στη νίκη (68-70). Ο Νταβιντόβατς έφερε τούμπα το ματς 49” πριν το φινάλε, καθώς σκόραρε και έκανε το 72-71 για τον Ερυθρό Αστέρα. Ο Γιεκίρι απάντησε και με καλάθι 27” πριν το τέλος έδωσε προβάδισμα νίκης στους Γάλλους (72-73). Ο Μπράουν έκανε λάθος στην επίθεση του Ερυθρού και στα τρία δευτερόλεπτα έκαναν φάουλ στον Γιεκίρι.

Ο παίκτης της Βιλερμπάν ευστόχησε σε μία από τις 2 και διαμόρφωσε το τελικό 74-72.

Τα δεκάλεπτα: 16-14, 36-32, 54-47, 65-65, 72-74
Ερυθρός Αστέρας (Γκαβρίλοβιτς): Κούζμιτς, Μπράουν 15, Νταβιντόβατς 11 (7 ριμπ.), Νέναντιτς, Λάζιτς 8 (2), Φαγιέ 2, Μπάρον 16 (3), Ντόμπριτς 6, Γκιστ 6, Τζένκινς, Σίμανιτς , Ότζο 6
Βιλερμπάν (Μίτροβιτς): Τζάκσον 11 (1), Τέιλορ 5 (1), Γιεκίρι 18 (19 ριμπ.), Καχούντι 3 (1), Μαλεντόν 5 (1), Λομάζ 4, Γκαλιού, Νουά 3 (1), Τσαρλς 20 (1), Μπακό 2, Λάιτι 3 (1), Στρέιζελ

Euroleague: Ο Γιάννης Φούφης στη λίστα για τα play off

Με έναν Έλληνα διαιτητή η λίστα για τα play off της Euroleague. Ο Γιάννης Φούφης είναι ο μ…