Κεντρική Διεθνή Ευρωλίγκα Εφές-Ζενίτ Αγ. Πετρούπολης 90-88

Εφές-Ζενίτ Αγ. Πετρούπολης 90-88

shane larkin anadolu efes istanbul eb19

Την έκτη νίκη της σε 8 παιχνίδια στην φετινή Ευρωλίγκα πανηγύρισε η Εφές, επικρατώντας με σκορ 90-88 επί της Ζενίτ, σε ένα παιχνίδι που οι Τούρκοι κόντεψαν να χάσουν αφού είχαν διαφορά 21 πόντων στην τρίτη περίοδο. Πλέον το ρεκόρ της ομάδας του Αταμάν έγινε 6-2 με τους Ρώσους να υποχωρούν στο 2-6.

Αρκετά νωχελικά ξεκίνησαν το παιχνίδι οι δύο ομάδες καθώς μετά το αρχικό 5-2 στο πρώτο λεπτό έμειναν χωρίς καλάθι μέχρι το τέταρτο όταν ο Πλάις βρήκε στόχο κάνοντας το 7-2. Το δεκάλεπτο έκλεισε με τους γηπεδούχους να είναι μπροστά με 7 πόντους χάρη σε buzzer-beater τρίποντο του Μίσιτς που έκανε το 21-14.

Στην δεύτερη περίοδο την σκυτάλη πήρε ο Σέιν Λάρκιν, ο οποίος με τρία τρίποντα και ένα κάρφωμα διατηρώντας σταθερά το προβάδισμα για την ομάδα του που διευρύνθηκε στους 12 πόντους για το 42-30 του ημιχρόνου.

Στην επανάληψη οι γηπεδούχοι συνέχισαν να είναι αποτελεσματικοί στην επίθεση διευρύνοντας κι άλλο την διαφορά που έφτασε στους 21 πόντους στο 25′ για το 58-37. Η λήξη του τρίτου δεκάλεπτου βρήκε την τουρκική ομάδα να προηγείται με 19 πόντους (69-50) με τους Ρώσους να είναι πολύ άστοχοι πίσω από την γραμμή του τριπόντου.

Στην τέταρτη περίοδο οι παίκτες του Πλάθα προσπάθησαν να κάνουν την αντεπίθεση τους μειώνοντας στους 13 με τον Πουσκόφ στο 33′ (74-61), αναγκάζοντας τον Αταμάν να καλέσει τάιμ άουτ. Στην συνέχεια οι Ρώσοι πίεσαν κι άλλο για να κάνουν την ολική επαναφορά και βλέποντας τους γηπεδούχους να μην είναι καλοί στην επίθεση μείωσαν και άλλο την διαφορά στους 5 πόντους (83-78) με ένα λεπτό για το φινάλε.

Στην συνέχεια ωστόσο δεν κατάφεραν να κάνουν την ανατροπή αν και μείωσαν στο καλάθι με τρίποντο του Χόλινς (85-83), ο οποίος όμως στην συνέχεια έκανε αντιαθλητικό φάουλ για να διαμορφωθεί το τελικό 90-88.

Τα δεκάλεπτα: 21-14, 42-30, 69-50, 90-88

Εφές Ανατολού (Αταμάν): Λάρκιν 22 (5/6 δίποντα, 3/7 τρίποντα, 3/3 βολές, 4 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 1 κλέψιμο), Μπομπουά 4, Σίνγκλετον 6 (1 τρίποντο, 6 ριμπάουντ), Μπαλμπάι, Γκετσίμ, Σανλί 13 (4/5 δίποντα, 5/7 βολές), Πλάις 13 (5/7 δίποντα, 3/3 βολές), Μίτσιτς 24 (4/4 δίποντα, 3/3 τρίποντα, 7/7 βολές, 3 ριμπάουντ, 6 ασίστ), Άντερσον 4 (8 ριμπάουντ), Πίτερς 4

Ζενίτ Αγίας Πετρούπολης (Πλάθα): Άιβερσον 2, Αλμπισί, Πονκρασόφ 2, Χόλινς 26 (7/11 τρίποντα, 5/5 βολές), Τόμας 2, Ρένφρο 5 (1 τρίποντο, 10 ασίστ), Κβοστόφ 5 (1), Πούσκοφ 12 (6/8 δίποντα), Τρούσκιν, Αμπρομάιτις 4, Πονίτκα 6 (6 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 2 κλεψίματα), Αγιόν 21 (8/11 δίποντα, 5/6 βολές, 3 ριμπάουντ, 4 ασίστ)