Κεντρική Διεθνή Ευρωλίγκα Αρμάνι Μιλάνο – Μπασκόνια 81-74

Αρμάνι Μιλάνο – Μπασκόνια 81-74

vladimir micov armani

Η Αρμάνι Μιλάνο επικράτησε εντός έδρας της Μπασκόνια με 81-74, για την 7η αγωνιστική της Ευρωλίγκα, με την ομάδα του Έτορε Μεσίνα να έχει 6 νίκες και 1 ήττα, ενώ η Ισπανική ομάδα έχει ρεκόρ 34.

Στο πρώτο μέρος και συγκεκριμένα στην πρώτη περίοδο η Μπασκόνια μπήκε πιο δυνατά στο παρκέ και κέρδισε το δεκάλεπτο με 14-19, ύστερα από το δίποντο το Πιέρια Χένρι, 1” πριν από το τέλος. Η Αρμάνι Μιλάνο βρήκε τους διαδρόμους στον αγώνα όμως και μπόρεσε να κάνει την μίνι ανατροπή στο δεύτερο δεκάλεπτο, καθώς με τρίποντο του Σέλβιν Μακ βρέθηκε μπροστά με 40-34, 33” πριν από το ημίχρονο.

Στο τρίτο δεκάλεπτο, το ντέρμπι καλά κρατούσε στο Μιλάνο, καθώς και οι δύο ομάδες ήταν εύστοχες, με το σύνολο του Έτορε Μεσίνα να κερδίζει τελικά το δεκάλεπτο με 56-53, μετά από δίποντο του Μάικλ Έρικ, 25” πριν το τέλος. Στην τελευταία περίοδο, η Αρμάνι Μιλάνο “έσβησε” τις μηχανές της, με το τελικό σκορ (8174), να διαμορφώνεται από το δίποντο του Γιουσούφα Φολ δευτερόλεπτα πριν από τη λήξη του αγώνα.

Τα δεκάλεπτα: 14-19, 40-34, 56-53, 81-74.
ΑΡΜΑΝΙ ΜΙΛΑΝΟ (Μεσίνα): Ντέλα Βάλε 15 (2), Μακ 10 (2), Μίτσοφ 12 (2), Μπιλίγκα, Γκουντάιτις 2, Ρολ 12 (2), Ροντρίγκεθ 13 (2), Ταρτσέφσκι 6, Νέντοβιτς 2, Τσιντσαρίνι, Μπρουκς 3, Σκόλα 6.
ΜΠΑΣΚΟΝΙΑ (Περάσοβιτς): Βιλντόζα 6 (2), Χένρι 13 (1), Τζάνινγκ 5 (1), Ντιόπ, Φολ 13, Στάουσκας 15 (3), Σενγκέλια 12 (1), Γκαρίνο 2, Σιλντς 2, Πολονάρα, Έρικ 6.