Κεντρική Διεθνή Ευρωλίγκα Άλμπα Βερολίνου-Ζαλγκίρις Κάουνας 69-62

Άλμπα Βερολίνου-Ζαλγκίρις Κάουνας 69-62

kc rivers zalgiris kaunas eb19

Την τέταρτη νίκη της στην φετινή Ευρωλίγκα πήρε η Άλμπα Βερολίνου, επικρατώντας με σκορ 69-62 επί της Ζαλγκίρις Κάουνας. Με αυτή την νίκη η ομάδα του Ρενέσες βελτίωσε το ρεκόρ της σε 4-7 περνώντας την ομάδα του Γιασικεβίτσιους που υποχώρησε στο 3-8.

Πολύ άστοχη ήταν η ομάδα του Γιασικεβίτσιους στο ξεκίνημα του αγώνα με 0-9 τρίποντα και τους γηπεδούχους να παίρνουν προβάδισμα 10-5 στο 7′ με τον Χέρμανσον να έχει 6 πόντους, με το δεκάλεπτο να λήγει στο 15-7. Στην δεύτερη περίοδο οι Λιθουανοί με κύριο επιθετικό εκφραστή τον Ζακ Λεντέι έκαναν την αντεπίθεση τους μειώνοντας την διαφορά στους 3 (22-25) στο 17′ με τους γηπεδούχους να απαντάνε με δικό τους σερί 4-0 και με τρίποντο του Έρικσον να ανακτούν διαφορά 7 πόντων με το ημίχρονο να λήγει στο 32-26.

Στην επανάληψη οι φιλοξενούμενοι έφεραν το παιχνίδι στα ίσια με ένα επιμέρους 8-2 για το 34-34, για να πάρουν προβάδισμα μέχρι και 7 πόντων (34-41) με τους γηπεδούχους να απαντάνε με ένα δικό τους 8-1 περνώντας μπροστά με 42-41. Στην συνέχεια καμία από τις δύο ομάδες δεν μπόρεσε να ξεφύγει με τους γηπεδούχους να έχουν βραχεία κεφαλή στο τέλος της τρίτης περιόδου για το 47-46.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο η γερμανική ομάδα ήταν καλύτερη και έχτισε μια διαφορά 8 πόντων με καλάθι του Νόκο στο 35′ για να πάρουν τελικά την νίκη με 69-62.

Τα δεκάλεπτα: 15-7, 32-26, 47-46, 69-62

Άλμπα Βερολίνου (Ρενέσες): Μέισον 6 (3/3 δίποντα), Ραντοσάβλιεβιτς, Σίβα 4 (1/6 σουτ, 6 ασίστ), Γκιφάι 13 (2/3 δίποντα, 2/2 τρίποντα, 3/3 βολές, 5 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Έρικσον 10 (1), Μάτισεκ 3 (1), Χέρμανσον 11 (4/12 δίποντα, 2 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 3 κλεψίματα, 3 λάθη), Νίκιτς 1, Γκνεντράιτις 6 (1 τρίποντο, 8 ριμπάουντ), Νόκο 10 (4/7 δίποντα, 2/6 βολές, 4 ριμπάουντ), Σίκμα 5 (7 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 2 μπλοκ, 4 λάθη)

Ζαλγκίρις Κάουνας (Γιασικεβίτσιους): Γουόκαμ 4 (5 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Ρίβερς 4 (2/2 δίποντα, 0/4 τρίποντα), Λεκαβίτσιους 12 (5/7 δίποντα), Χέιζ 7 (3/10 σουτ), Γιανκούνας 5, Μιλάκνις 2, ΛεΝτέι 15 (4/5 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 4/4 βολές, 2 ριμπάουντ, 3 κλεψίματα, 6 λάθη), Λαντάλ 6 (3/8 σουτ, 7 ριμπάουντ), Ουλανόβας 7 (1/6 σουτ, 5/6 βολές)

Μπασκόνια – Βίρτους Μπολόνια 89-77

Ο Χάουαρντ έδωσε το εισιτήριο στη Μπασκόνια για την πρόκριση. Η Μάρκους Χάουανρτ έκανε ότι…