Κεντρική Διεθνή Ευρωλίγκα Άλμπα Βερολίνου-Ερυθρός Αστέρας 92-80

Άλμπα Βερολίνου-Ερυθρός Αστέρας 92-80

Euroleague

Την τρίτη νίκη της σε 9 παιχνίδια Ευρωλίγκας πέτυχε η Άλμπα Βερολίνου επικρατώντας εντός έδρας με σκορ 92-80 επί του Ερυθρού Αστέρα. Με αυτή την νίκη η γερμανική ομάδα έφτασε το ρεκόρ της στο 3-6 με τους Σέρβους να πέφτουν στο 2-7.

Πολύ δυνατά ξεκίνησαν οι γηπεδούχοι την αναμέτρηση κάνοντας ένα γρήγορο 6-0 στο πρώτο 1,30”. Οι Σέρβοι μείωσαν στον πόντο (10-7) με καλάθι του Κούζμιτς 5 λεπτά πριν την λήξη του δεκαλέπτου. Στην συνέχεια οι γηπεδούχοι αντέδρασαν παίρνοντας διψήφια διαφορά 21-11 στο 8 για να μειώσουν οι φιλοξενούμενοι για το 21-15 της πρώτης περιόδου.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι Γερμανοί ήταν απόλυτοι κυρίαρχοι και πήραν διαφορά 14 πόντων στο 15′ (35-21). Στην συνέχεια οι δύο ομάδες σκόραραν εκατέρωθεν για να φέρει τους γηπεδούχους μπροστά με 12 στο ημίχρονο (46-34).

Στην επανάληψη οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν να μειώσουν την εις βάρος τους διαφορά, ωστόσο η Άλμπα βρήκε λύσεις στην επίθεση και διατήρησε το υπέρ της προβάδισμα για το 66-54. Στο τέταρτο δεκάλεπτο οι Σέρβοι προσπάθησαν να κάνουν την αντεπίθεση τους χωρίς επιτυχία για να έρθει η νίκη για την Άλμπα με το τελικό 92-80.

Τα δεκάλεπτα: 21-15, 46-34, 66-54, 92-80

Η τετράδα για τον Ολυμπιακό περνάει και από την Πόλη

Τη νίκη επί της Εφές θέλει ο Ολυμπιακός. Ο Ολυμπιακός ανοίγει στις 19:30 την αυλαία της 30…