Κεντρική Basket League ΑΕΚ ΑΕΚ-Ράστα Βέχτα 75-79

ΑΕΚ-Ράστα Βέχτα 75-79

gkikas 1

Την δεύτερη της ήττα στο BCL γνώρισε η ΑΕΚ χάνοντας με σκορ 75-79 από την Ράστα Βέχτα στο κλειστό “Νίκος Γκάλης”. Με αυτή την ήττα το ρεκόρ την κιτρινόμαυρων έπεσε στο 4-2 με τους Γερμανούς να την φτάνουν στην βαθμολογία του ομίλου.

Ισορροπημένο ήταν το παιχνίδι στο ξεκίνημα του με τις δύο ομάδες να σκοράρουν εκατέρωθεν και τους κιτρινόμαυρους να παίρνουν προβάδισμα 4 πόντων (13-9) με τρίποντο του Γκίκα στο 5’. Η ένωση συνέχισε με πολύ υψηλά ποσοστά στα σουτ και βελτίωσε την άμυνα της στο σετ παιχνίδι για να ανεβάσει την διαφορά στους 7 3’15’’ πριν το φινάλε της περιόδου. Οι φιλοξενούμενοι αντέδρασαν ισοφαρίζοντας σε 18-18 στο τέλος  του δεκαλέπτου.

Στην έναρξη της δεύτερης περιόδου οι παίκτες της ΑΕΚ ήταν απρόσεκτοι κάνοντας λάθη με τους Γερμανούς να το εκμεταλλεύονται παίρνοντας προβάδισμα 4 πόντων στο πρώτο 12’ (18-22). Η ένωση απάντησε και με βολές του Σλότερ και λέι απ του Ματσιούλις ισοφάρισε (22-22). Στην συνέχεια οι δύο ομάδες να σκόραραν εκατέρωθεν, με τους κιτρινόμαυρους να έχουν ένα ξέσπασμα στο φινάλε του ημιχρόνου διαμορφώνοντας το 40-33.

Στην αρχή της επανάληψης οι φιλοξενούμενοι έτρεξαν ένα σερί 8-0 περνώντας μπροστά στο σκορ (40-41) με τον Σαντ Ρος να απαντάει άμεσα με 2 σερί τρίποντα για το (46-41). Οι φιλοξενούμενοι στην συνέχεια απάντησαν με ένα δικό τους 5-0 με τον Βαστούρια για το 46-46. Οι δύο ομάδες ήταν πολύ εύστοχες στο μακρινό σουτ σε αυτό τος δεκάλεπτο με τους Γερμανούς να κάνουν ένα επιμέρους 15-29 για το 55-62 του τρίτου δεκαλέπτου.

Στην τέταρτη περίοδο οι φιλοξενούμενοι διεύρυναν την διαφορά τους στους 10 (58-68) βάζοντας δύσκολα στην ένωση, η οποία όμως αντέδρασε με όπλο την άμυνα της μειώνοντας στους 5 με 5’30 για το φινάλε χάρη στην πολύ καλή άμυνα της. Στην συνέχεια οι φιλοξενούμενοι βρήκαν επιθετικές λύσεις και βραχυκύκλωσαν την ΑΕΚ, που όμως έκανε την αντεπίθεση της, χωρίς να φτάσει στην ανατροπή για το τελικό 75-79.

Τα δεκάλεπτα: 18-18, 40-33, 55-62, 75-79

ΑΕΚ: Γιαννόπουλος, Λάνγκφορντ 19 (2/5 δίποντα, 3/8 τρίποντα, 6/8 βολές, 5 ριμπάουντ, 6 ασίστ), Ματσιούλις 5 (1 τρίποντο, 6 ριμπάουντ), Σαντ-Ρος 21 (4/6 δίποντα, 4/7 τρίποντα, 3 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 3 κλεψίματα), Σλότερ 11 (2/5 δίποντα, 7/9 βολές, 8 ριμπάουντ, 4 κλεψίματα), Τσάλμερς (0/1 τρίποντο, 1 λάθος σε 5:34), Χρυσικόπουλος 5 (1), Γκίκας 5 (1), Βλάντο Γιάνκοβιτς 9 (3/6 δίποντα, 3/4 βολές, 4 ριμπάουντ), Κακλαμανάκης, Μαυροειδής

Ράστα Βέχτα: ΝτιΛέο 7 (2), Μέρφι 5, Βαστούρια 17 (6/11 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 2/2 βολές, 8 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 1 κλέψιμο), Γουέινραϊτ 16 (3/5 δίποντα, 3/5 τρίποντα, 1/3 βολές, 3 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 2 κλεψίματα), Γιανγκ 11 (6 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 4 κλεψίματα), Χέρκενχοφ 2, Κέσενς 6, Ράισχελ 5 (1), Σίμπσον 10 (2), Βαν Σλούτεν