Κεντρική Διεθνή Ευρωλίγκα Ζαλγκίρις Κάουνας – Βιλερμπάν 70-56

Ζαλγκίρις Κάουνας – Βιλερμπάν 70-56

lukas lekavicius zalgiris kaunas villerban e1572028072918

Τη δεύτερη της νίκη στη φετινή Ευρωλίγκα πανηγύρισε η Ζαλγκίρις Κάουνας, καθώς επικράτησε εντός έδρας της Βιλερμπάν με 70-56. Η ομάδα του Σαρούνας Γιασικεβίτσιους δυσκολεύτηκε στο πρώτο δεκάλεπτο, αλλά από το δεύτερο και μετά πήρε τον έλεγχο του ματς. Η γαλλική ομάδα “κόλλησε” επιθετικά (έμεινε χωρίς σκορ 7,38′) και δεν κατάφερε σε κανένα σημείο να επιστρέψει στο ματς μετά τα πρώτα δέκα λεπτά.

Η Βιλερμπάν ξεκίνησε εξαιρετικά το παιχνίδι και με πρωταγωνιστή τον Ντιό προηγήθηκε με 12-5. Η Ζαλγκίρις Κάουνας αντέδρασε και μείωσε στους 2 (12-14), αλλά σ΄εκείνο το σημείο δέχτηκε σερί 6-2 και η διαφορά ανέβηκε ξανά στους έξι πόντους (14-20), διαφορά η οποία διατηρήθηκε μέχρι το τέλος του δεκαλέπτου.

Στη δεύτερη περίοδο τα πράγματα άλλαξαν και η ομάδα του Σαρούνας Γιασικεβίτσιους με ένα εκπληκτικό σερί 7-0 στο ξεκίνημα έφερε τούμπα το ματς και πέρασε μπροστά (21-20). To σερί των γηπεδούχων συνεχίστηκε έφτασε στο 11-0, καθώς η Βιλερμπάν δεν κατάφερε να σκοράρει για πέντε λεπτά (25-20). Η γαλλική ομάδα έμεινε χωρίς καλάθι για 7,38′, αλλά η Ζαλγκίρις δεν το εκμεταλλεύτηκε στο έπακρο και η διαφορά έμεινε στους πέντε πόντους στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου (33-28).

Η Βιλερμπάν δεν μπορούσε με τίποτα να βρει λύσεις στην επίθεση, αλλά ούτε και στην άμυνα. Στο ξεκίνημα του τρίτου δεκαλέπτου η Ζαλγκίρις έτρεξε σερί 8-2 και προηγήθηκε για πρώτη φορά με διψήφια διαφορά (41-30). Οι γηπεδούχοι συνέχισαν να έχουν τον έλεγχο στο ματς, δεν δυσκολευόντουσαν ιδιαίτερα να κρατήσουν το προβάδισμα τους (48-36) και κράτησαν τη διψήφια διαφορά μέχρι και το φινάλε της τρίτης περιόδου (55-45).

Οι δύο ομάδες ήταν αρκετά άστοχες στα πρώτα λεπτά της τελευταίας περιόδου και σημειώθηκαν μόλις δύο πόντοι (55-47). Η Ζαλγκίρις αποφάσισε να τελειώσει το ματς νωρίτερα και με σερί 11-0 προηγήθηκε με 66-47 και κλείδωσε τη δεύτερη της νίκη στο πρωτάθλημα.

Τα δεκάλεπτα: 14-20, 33-28, 55-45, 70-56
Ζαλγκίρις (Γιασικεβίτσιους): Ουόλκαπ 12 (2), Λεκαβίτσιους 4, Χάγιες 3, Γιανκούνας 5, Λουκοσιούνας, Μιλάκνις 10 (2), Γκέμπεν, ΛεΝτέι 13, Λαντέιλ 6, Γκριγκόνις 11 (3), Κρίσα 1, Ουλανόβας 5 (1)
Βιλερμπάν (Μιτροβιτς): Τζάκσον 7, Τέιλορ 1, Γιεκίρι 10, Καχούντι 7 (1), Λομάζ 6 (2), Γκαλιού, Νουά 8, Τσαρλς 4, Ντιό 7 (1), Μπακό, Λάιτι 6 (2)

Βιλερμπάν – Μονακό 77-87 (vid)

Τα… χρειάστηκε, αλλά κέρδισε η Μονακό Η Μονακό ζορίστηκε απέναντι στη Βιλερμπάν, αλλ…