Κεντρική Διεθνή Ευρωλίγκα Ζαλγκίρις Κάουνας – Μπασκόνια 58-70

Ζαλγκίρις Κάουνας – Μπασκόνια 58-70

luca vildoza kirolbet baskonia vitoria gasteiz eb19

Η Μπασκόνια ξεκίνησε με το δεξί τις υποχρεώσεις της στην Ευρωλίγκα, καθώς επικράτησε της Ζαλγκίρις Κάουνας εκτός έδρας με 70-58. Οι Βάσκοι από τη δεύτερη περίοδο και μετά πήραν τα ηνία το σκορ και παρότι οι Λιθουανοί έμειναν κοντά δεν κατάφεραν να κάνουν την ανατροπή. Εξαιρετικός για τους νικητές ο Σιλντς.

Το πρώτο δεκάλεπτο μεταξύ των δύο ομάδων ήταν αρκετά ισορροπημένο και έληξε ισόπαλο 19-19. Στη δεύτερη περίοδο, η Μπασκόνια έπαιξε εξαιρετική άμυνα, δέχτηκε μόλις 11 πόντους και κατάφερε να αποσπαστεί στο σκορ (30-37). Οι Βάσκοι συνέχισαν να έχουν τον έλεγχο στο ματς και στο τέλος του τρίτου δεκαλέπτου ήταν μπροστά με 9 πόντους (46-55).

Στην τελευταία περίοδο δεν άλλαξε κάτι και η Μπασκόνια πήρε τη νίκη με 70-58.

Τα δεκάλεπτα: 19-19, 30-37, 46-55, 58-70
Ζαλγκίρις (Γιασικεβίτσιους): Ουόλκαπ 2, Πέρεζ, Λεκαβίτσιους 10 (2), Χέιζ, Γιανκούνας, Μιλάκνις 9, Γκέμπεν 2, ΛεΝτέι 7 (1), Λαντέιλ 9 (1), Γκριγκόνις 10 (3), Ουλανόβας 9 (1)
Μπασκόνια (Περάσοβιτς): Βιλντόζα 10 (1), Χένρι 4, Τζάνινγκ 10 (2), Ντιόπ, Φωλ 2, Σενγκέλια 13, Γκαρίνο 3 (1), Σιλντς 19 (2), Πολονάρα 2, Έρικ 7.

Προβλήματα για την ΑΕΚ: Οι παίκτες δεν έκαναν προπονήσεις τις τελευταίες μέρες

Νέα προβλήματα για την ΑΕΚ, καθώς οι παίκτες του Ηλία Ζούρου δεν έκαναν ομαδικές προπονήσε…