Κεντρική Διεθνή Ευρωλίγκα Βιλερμπάν – Ολυμπιακός 82-63

Βιλερμπάν – Ολυμπιακός 82-63

vassilis spanoulis olympiacos villerban

Με το αριστερό ήταν το ξεκίνημα του Ολυμπιακού στην Ευρωλίγκα, καθώς γνώρισε την ήττα από τη Βιλερμπάν με 82-63. Οι “ερυθρόλευκοι” ήταν κάκιστοι επιθετικά και δεν κατάφεραν να πάρουν το ροζ φύλλο αγώνα. Η ομάδα του Μπλατ μετά το πρώτο δεκάλεπτο έχασε τον έλεγχο του ματς και δεν κατάφερε να επιστρέψει σε κανένα σημείο.

Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε καλά το παιχνίδι και με πρωταγωνιστή τον Πρίντεζη προηγήθηκε με 6-2. Οι “ερυθρόλευκοι” συνέχισαν να έχουν τον έλεγχο και με συνεχόμενα καλάθια του Κουζμίνσκας έκαναν το σκορ 13-8. Η Βιλερμπάν ανέβασε την απόδοση της στο τέλος του δεκαλέπτου, αλλά η ομάδα του Πειραιά κράτησε τα ηνία του σκορ (21-24).

Η γαλλική ομάδα βρήκε ρυθμό στην επίθεση και με ένα γρήγορο 5-0 πέρασε μπροστά στο σκορ (26-24). Η γαλλική ομάδα συνέχισε να χτυπάει όλες τις αλλαγές των “ερυθρολεύκων” στην άμυνα και κατάφερε με καλάθι του Πέιν να προηγηθεί με 34-29. Ο Ολυμπιακός μείωσε στους τρεις (36-33), αλλά η αστοχία συνεχίστηκε και η Βιλερμπάν έκλεισε το ημίχρονο μπροστά με 40-33.

Ο Ολυμπιακός ήταν κακός επιθετικά και η Βιλερμπάν ανέβασε τη διαφορά για πρώτη φορά στους 12 (47-35). Οι “ερυθρόλευκοι” δεν μπορούσαν να βρουν εύκολα τον δρόμο προς το σκοράρισμα, με τον Γιώργο Πρίντεζη να συνεχίζει να τραβάει το κουπί (51-42). Μέχρι το φινάλε της περιόδου δεν άλλαξε κάτι και η Βιλερμπάν κράτησε το προβάδισμα της (56-47).

Ολυμπιακός συνέχισε να είναι κάκιστος επιθετικά και στο τελευταίο δεκάλεπτο και σκόραρε με το σταγονόμετρο (64-55). Οι “ερυθρόλευκοι” δεν άλλαξαν εικόνα. Επιθετικά ήταν άφαντοι και τελικά ηττήθηκαν από τη Βιλερμπάν με 82-63.

Τα δεκάλεπτα: 21-24, 40-33, 56-47, 82-63
ΒΙΛΕΡΜΠΑΝ (Μίτροβιτς): Τζάκσον 5, Τέιλορ 16 (3/5 τρίποντα), Τζεκίρι 13 (10 ριμπάουντ), Καουντί 7, Μαλεντόν, Νουά, Ζαν-Σαρλ 10 (5/6 δίποντα), Ντιό 8 (1), Μπάκο, Λάιτι 16 (2), Πέιν 7 (1)
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπλατ): Πάντερ 11 (5/7 δίποντα), Μπόλντγουϊν 2, Πολ 2, Σπανουλης 9 (3/6 τρίποντα), Τσέρι 2, Μιλουτίνοβ 10 (3/7 δίποντα, 4/10 βολές, 10 ριμπάουντ), Βεζένκοβ, Πρίντεζης 15 (3/5 δίποντα, 1/1 τρίποντο, 6/7 βολές, 4 ριμπάουντ), Παπανικολάου 4, Κουζμίνσκας 6, Ρούμπιτ 2

Euroleague: Ο Γιάννης Φούφης στη λίστα για τα play off

Με έναν Έλληνα διαιτητή η λίστα για τα play off της Euroleague. Ο Γιάννης Φούφης είναι ο μ…