Κεντρική Διεθνή Ευρωλίγκα Βιλερμπάν – Μπασκόνια 66-63

Βιλερμπάν – Μπασκόνια 66-63

vilermpan

Η Βιλερμπάν επικράτησε εντός έδρας της Μπασκόνια με 66-63, για την 5η αγωνιστική της Ευρωλίγκα, με την Γαλλική ομάδα να έχει 3 νίκες και 2 ήττες, ενώ την Ισπανική ρεκόρ 2-3.

Στο πρώτο δεκάλεπτο η Μπασκόνια ξεκίνησε πολύ καλά και με δίποντο του Τορνίκε Σενγκέλια προηγήθηκε με 112, 5.57” πριν από το τέλος, με την περίοδο να λήγει στο 1623 υπέρ των Ισπανών, ύστερα από δύο εύστοχες βολές του Ίσμαελ Μπάκο, 1” πριν από το τέλος.

Στην δεύτερη περίοδο με καλάθι και φάουλ του Τόνι Τζεκίρι, η Βιλερμπάν μείωσε σε 2832, 4.26” πριν από τη λήξη. Το σκορ του ημιχρόνου ήταν 30-35, μετά από μία εύστοχη βολή του Τορνίκε Σενγκέλια, 1.28” πριν από το τέλος.

Στο τρίτο δεκάλεπτο ο Νικ Στάουσκας με δίποντο “έγραψε” το 43-39 για την Μπασκόνια, 4.05” πριν τη λήξη, με την Βιλερμπάν, όμως να μειώνει με τη λήξη της περιόδου στον ένα πόντο (4849), ύστερα από μία εύστοχη βολή του Ίσμαελ Μπάκο, 4” πριν από το τέλος.

Στην τελευταία περίοδο, με μία εύστοχη βολή του Έντγουιν Τζάκσον η Γαλλική ομάδα προηγήθηκε με 63-56, 3.29” πριν τη λήξη. Το τελικό σκορ ήταν 6663 υπέρ της Βιλερμπάν ύστερα από μία εύστοχη βολή του Τόνι Τζεκίρι, 1.05” πριν το τέλος του αγώνα.

Τα δεκάλεπτα: 16-23, 30-36, 48-49, 66-63.
ΒΙΛΕΡΜΠΑΝ (Μίτροβιτς): Τζάκσον 4, Τέιλορ, Τζεκίρι 16 (11 ριμπάουντ), Καουντί 3 (1), Λόμαζ 2, Γκαγιού, Νουά, Ζαν Σαρλ 2, Ντιό 10 (2), Μπακό 11, Λάιτι 9 (1), Στρέιζελ 9 (3).
ΜΠΑΣΚΟΝΙΑ (Περάσοβιτς): Βιλντόζα 9 (1), Χένρι 3 (1), Τζάνινγκ 3 (1), Ντιόπ 2, Φολ 11, Στάουσκας 5 (1), Σενγκέλια 17, Γκαρίνο 6 (1), Σιλντς 2, Πολοναρα 1, Έρικ 4.

Περισσότερα από Αργύρης Δεκαβάλλας

Ολυμπιακός: Η παρακάμερα της νίκης επί του Προμηθέα (vid)

Όσα έγιναν στον αγώνα με τον Προμηθέα, μέσα από την κόκκινη παρακάμερα Ο Ολυμπιακός άνοιξε…