Κεντρική Διεθνή Ευρωλίγκα ΤΣΣΚΑ Μόσχας-Ολυμπιακός 79-84

ΤΣΣΚΑ Μόσχας-Ολυμπιακός 79-84

kevin xavier punter olympiacos piraeus eb19 e1572460962289

Σπουδαία νίκη πήρε ο Ολυμπιακός στην Μόσχα επικρατώντας με σκορ 79-84 επί της ΤΣΣΚΑ σε ένα παιχνίδι που έπαιξε εξαιρετική άμυνα και βρήκε λύσεις στην επίθεση. Με αυτή την νίκη οι ερυθρόλευκοι έκαναν το 2-3 στην διοργάνωση με την ΤΣΣΚΑ να δέχεται την πρώτη της ήττα πέφτοντας στο 4-1.

Αρκετά καλά ξεκίνησε το παιχνίδι ο Ολυμπιακός που με δύο καλάθια από Πάντερ και Κουζμίνσκας πήρε προβάδισμα 0-4. Οι Μοσχοβίτες απάντησαν με ένα καλάθι του Κάιλ Χάινς και δύο βολές του Μάικ Τζέιμς για το 4-4. Ο Αμερικανός γκαρντ της ΤΣΣΚΑ ήταν εξαιρετικός στο φινάλε του πρώτου δεκαλέπτου και με 10 πόντους έδωσε προβάδισμα 6 πόντων στην ομάδα του για το 24-18 του δεκαλέπτου.

Στην δεύτερη περίοδο οι ερυθρόλευκοι ήταν πολύ καλοί σε άμυνα και επίθεση περιορίζοντας τους παίκτες του Ιτούδη και με ένα γκολ-φάουλ του Πρίντεζη πέρασαν μπροστά στο σκορ για το 31-33 με ένα επί μέρους σκορ 2-15. Εξίσου συγκεντρωμένοι ήταν και στην συνέχεια οι παίκτες του Κεμζούρα για να πάνε στα αποδυτήρια προηγούμενοι με 4 (39-43).

Στην επανάληψη οι γηπεδούχοι προσπάθησαν να ανατρέψουν το εις βάρος τους σκορ ωστόσο ο Ολυμπιακός είχε αντοχές και με όπλο την πολύ καλή του άμυνα διατήρησε το προβάδισμα για το 60-64 του τρίτου δεκαλέπτου.

Στην τέταρτη περίοδο η άμυνα του Ολυμπιακού ήταν εκπληκτική περιορίζοντας τους γηπεδούχους σε ένα καλάθι για τέσσερα λεπτά για το 62-68. Στην συνέχεια οι γηπεδούχοι βρήκαν πόντους με τον Ολυμπιακό να απαντά με κύριο εκφραστή τον Μπράντον Πολ για το 72-76 δύο λεπτά πριν το φινάλε.

Στην συνέχεια μετά από ένα χαμένο λέι απ του Μάικ Τζέιμς ο Βασίλης Σπανούλης έδωσε την χαριστική βολή στους Ρώσους ευστοχώντας σε σουτ τριών πόντων για το 72-79. Στην συνέχεια του αγώνα ο Ιτούδης πήρε τάιμ άουτ αλλά οι παίκτες του έκαναν παράβαση 5 δευτερολέπτων στην επαναφορά για το τελικό 79-84.

Τα δεκάλεπτα: 24-18, 39-43, 60-64, 79-84