Κεντρική Διεθνή Ευρωλίγκα ΤΣΣΚΑ Μόσχας-Μπάγερν Μονάχου 79-68

ΤΣΣΚΑ Μόσχας-Μπάγερν Μονάχου 79-68

joel bolomboy cska moscow eb19

Το δύο στα δύο έκανε η ΤΣΣΚΑ Μόσχας στην Ευρωλίγκα επικρατώντας επί της Μπάγερν με 79-68, σε ένα παιχνίδι που η διαφορά ποιότητας των δύο ομάδων έδωσε την νίκη στην ομάδα του Ιτούδη.

Ντέρμπι με τα όλα του ήταν το παιχνίδι στην έναρξη του με τις δύο ομάδες να εναλλάσσονται στο σκορ και τους Ρώσους να προηγούνται με 4 στο δεκάλεπτο (22-18).

Στην δεύτερη περίοδο η ομάδα του Ιτούδη με κύριο εκτελεστή τον Μπολομπόι βρήκε αναπάντητους πόντους στην επίθεση με τους γηπεδούχους να ανεβάζουν την διαφορά στους 7 (47-40).

Στην επανάληψη οι Ρώσοι ήταν σταθερά καλύτεροι με την τρίτη περίοδο να τους δίνει έξτρα προβάδισμα για το 70-50.

Στην τέταρτη περίοδο οι φιλοξενούμενοι αντέδρασαν μειώνοντας την διαφορά, ωστόσο δεν κατάφεραν να ανατρέψουν το σκορ για το τελικό 79-68

Κορυφαίος των Ρώσων ήταν ο Κλάιμπερν με 15 πόντους και 8 ριμπάουντ, με τους Μπολομπόι και Βόιγκτμαν να έχουν από 10.

Για την Μπάγερν ξεχώρισε ο Μονρό με 17 πόντους και 10 ριμπάουντ  με τον Ντζέντοβις να ακολουθεί με 12 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 22-18, 47-40, 70-50, 79-68

Ο Ναζ Ριντ καλύτερος 6ος παίκτης της χρονιάς.

Με 352 βαθμούς ο Ναζ Ριντ κατέκτησε το βραβείο του 6ου παίκτη της χρονιάς. Μια σημαντική δ…