ΤΣΣΚΑ-Χίμκι 99-86

cska

Άτυπη ρεβάνς για την ήττα στον αγώνα του πρωταθλήματος πήρε η ΤΣΣΚΑ από την Χίμκι στην σημερινή αναμέτρηση της Ευρωλίγκας, επικρατώντας στο ντέρμπι της Μόσχας με σκορ 99-86.

Πολύ δυνατά και συγκεντρωμένα μπήκαν οι παίκτες του Δημήτρη Ιτούδη στο παρκέ, αιφνιδιάζοντας τους φιλοξενούμενους παίρνοντας διψήφια διαφορά από πολύ νωρίς (15-5 στο 4′), με το δεκάλεπτο να βρίσκει τους γηπεδούχους μπροστά με 9 (29-20).

Στην δεύτερη περίοδο οι παίκτες του Κουρτινάιτις έμειναν διατήρησαν την διαφορά στα ίδια επίπεδα κυρίως χάρη στα πολύ καλά ποσοστά τους πίσω από τα 6,75 (42%), για το 54-44 του ημιχρόνου.

Στην τρίτη περίοδο η Χίμκι προσπάθησε να μειώσει την διαφορά με κύριο επιθετικό όπλο τον Αλεξέι Σβεντ, ωστόσο η ΤΣΣΚΑ ήταν καλύτερη και στις δύο πλευρές του παρκέ και με buzzer-beater τρίποντο του Μπέικερ εκτόξευσε την διαφορά στους 16 πόντους (76-60).

Στην τέταρτη περίοδο οι φιλοξενούμενοι έκαναν την αντεπίθεση τους μειώνοντας μέχρι τους 7 πόντους, με τους παίκτες του Δημήτρη Ιτούδη να αντιδρούν για το τελικό 99-86.

Μεγάλη εμφάνιση για τους νικητές πραγματοποίησε ο Μάικ Τζέιμς ο οποίος σταμάτησε στους 28 πόντους ενώ είχε και 5 ασίστ, με τον Κλάιμπερν να έχει 21 πόντους.

Για τους φιλοξενούμενους πρώτος σκόρερ ήταν ο Αλεξέι Σβεντ, ο οποίος είχε 25 πόντους, με τον Τίμα να σταματάει στους 12.

Τα δεκάλεπτα: 29-20, 54-44, 76-60, 99-86

Βιλερμπάν – Μονακό 77-87 (vid)

Τα… χρειάστηκε, αλλά κέρδισε η Μονακό Η Μονακό ζορίστηκε απέναντι στη Βιλερμπάν, αλλ…