Κεντρική Basket League Προμηθέας Πατρών Προμηθέας Πάτρας – Μονακό 74-77

Προμηθέας Πάτρας – Μονακό 74-77

octavius ellis promitheas patras monaco

Την πρώτη του ήττα στο Eurocup υπέστη ο Προμηθέας Πάτρας, καθώς έχασε από τη Μονακό εντός έδρας με 77-74. Η ομάδα του Μάκη Γιατρά πραγματοποίησε καλή εμφάνιση και πάλεψε μέχρι το φινάλε να πάρει τη νίκη. Στα τελευταία δευτερόλεπτα, όμως, η Μονακό ήταν ψύχραιμη και κατάφερε να πάρει τη νίκη.

To παιχνίδι ήταν αρκετά ισορροπημένο στο πρώτο πεντάλεπτο και οι δύο ομάδες ήταν ισόπαλες 10-10. Κορυφαίος σ΄αυτό το διάστημα για τους Πατρινούς ήταν ο Δημήτρης Αγραβάνης, που είχε σημειώσει ήδη έξι πόντους. Σε εκείνο το σημείο η Μονακό ανέβασε την απόδοση της και έτρεξε ένα σερί 7-0 (10-17). Μέχρι το τέλος του δεκαλέπτου δεν άλλαξε κάτι και η γαλλική ομάδα κράτησε σχετικά εύκολα τα ηνία του σκορ (14-22).

Προμηθέας δεν κατάφερε να αντιδράσει και η Μονακό ανέβασε τη διαφορά για πρώτη φορά πάνω από τους δέκα πόντους (16-27). H γαλλική ομάδα συνέχιζε να έχε τον έλεγχο, αλλά ο Δημήτρης Αγραβάνης, που ήταν εξαιρετικός (13 πόντοι), κράταγε στο παιχνίδι την ομάδα της Πάτρας (29-40). Το πρώτο ημίχρονο ολοκληρώθηκε με το σκορ 42-32 υπέρ των φιλοξενουμένων, αλλά οι γηπεδούχοι κράτησαν επαφή με το σκορ.

Ο Προμηθέας στο ξεκίνημα της τρίτης περιόδου προσπάθησε να πλησιάσει, αλλά ο Ντίλαν Ένις έκανε μεγάλη ζημιά στους Πατρινούς και κράταγε σε απόσταση τους γηπεδούχους (39-52). Η ομάδα του Μάκη Γιατρά άλλαξε την εικόνα του παιχνιδιού και με σερί 9-0 κατάφερε να πλησιάσει στους τέσσερις πόντους (48-52). Οι γηπεδούχοι, όμως, δεν κατάφεραν να κάνουν την ανατροπή και τελικά το δεκάλεπτο έληξε με το σκορ 59-51 υπέρ της Μοναό.

Οκτάβιους Έλις ήταν φανταστικός στο δεύτερο ημίχρονο και με συνεχόμενα καλάθια έφερε τη διαφορά στους 3 πόντους (58-61). Η Μονακό, όμως, και πάλι βρήκε τις λύσεις και με σερί 9-1 έχτισε μία διαφορά 11 πόντων (59-70). O Προμηθέας Πάτρας δεν τα παράτησε και 2 λεπτά πριν το φινάλε κατάφερε με ένα εντυπωσιακό σερί 8-0 να πλησιάσει στους 2 (68-70).

Ο Προμηθέας προσπαθούσε να κάνει την ανατροπή, αλλά η Μονακό κράτησε το προβάδισμα της. Ο Μπάκνερ 37” πριν το φινάλε σκόραρε και έκανε το 74-70 για τους φιλοξενούμενους. Ο Χολ στη συνέχεια έκανε λάθος και ο Κασελάκης έκανε αμέσως φάουλ 19” πριν το τέλος. Ο Κλέμονς ευστόχησε σε μία από τις δύο (70-75). Ο Έλις μείωσε άμεσα σε 75-72 και στη συνέχεια ο Κλέμονς με 1/2 βολές έκανε το 76-72 9” πριν τη λήξη.

Τρία δευτερόλεπτα πριν το φινάλε ο Λίποβι έκανε το 76-74 και αμέσως έστειλαν τον Κλέμονς ξανά στις βολές. Ο παίκτης της Μονακό ευστόχησε μόνο σε μία, αλλά ο Προμηθέας δεν πρόλαβε να κάνει κάτι και τελικά ηττήθηκε 77-74.

Τα δεκάλεπτα: 14-22, 32-42, 51-59, 74-77
Προμηθέας Πάτρας (Γιατράς): Χολ 8 (2), Μπαμπ 7 (2), Λίποβι 10 (2), Καφέζας, Αγραβάνης 14 (1), Λόουερι 7 (1), Κασελάκης 9 (1), Κατσίβελης, Φίλερ, Μπόγρης 2, Έλις 17 (7/7 δίποντα), Μαντζούκας
Μονακό (Ομπράντοβιτς), Μποστ 9 (9/10 βολές), Κλέμονς 13 (2), Λακόμπ 4, Τιλί 3 (6 ριμπάουντ), Γιεγκουτέ, Ο’Μπράιαν 5, Μπάκνερ 16 (8/8 δίποντα), Ουατάρα, Μπούβα 2, Ένις 18 (3), Σανέ