Κεντρική Διεθνή Περιστέρι-Ρίγα 91-83

Περιστέρι-Ρίγα 91-83

peristeri riga

Το δύο στα δύο στο BCL έκανε το Περιστέρι, επικρατώντας με σκορ 91-83 επί της Ρίγα στο κλειστό “Ανδρέας Παπανδρέου”, σε ένα παιχνίδι που οι παίκτες του Ηλία Ζούρου είχαν διαστήματα που έπαιξαν πολύ καλό μπάσκετ αλλά και νεκρά διαστήματα.

Πολύ δυνατό ήταν το ξεκίνημα για την ομάδα του Ηλία Ζούρου, μπαίνοντας από την αρχή σε ρόλο οδηγού στην αναμέτρηση για να πάρει διψήφια διαφορά στο δεκάλεπτο (21-11).

Στην δεύτερη περίοδο οι γηπεδούχοι ήταν ακόμα καλύτερη σε άμυνα και επίθεση και έκαναν ένα σερί 14-4 εκτοξεύοντας την διαφορά στους 20 για το 35-15 7 λεπτά πριν το ημίχρονο. Στην συνέχεια οι φιλοξενούμενοι ισορρόπησαν το παιχνίδι και με ένα δικό τους σερί μείωσαν την διαφορά και πάλι σε μονοψήφια νούμερα για το 44-35 του ημιχρόνου.

Χωρίς συγκέντρωση στην άμυνα και υπομονή στην επίθεση μπήκαν στην επανάληψη οι γηπεδούχοι δίνοντας το δικαίωμα στην Ρίγα να συνεχίσει να ψαλιδίζει την διαφορά για το 63-60 στην λήξη του τρίτου δεκαλέπτου.

Στην τέταρτη και τελευταία περίοδο οι παίκτες του Ηλία Ζούρου μπήκαν αποφασισμένοι να ανακτήσουν διαφορά ασφαλείας, και έχοντας υπομονή στην επίθεση έκαναν ένα γρήγορο 14-2 για το 77-62, το οποίο διεύρυναν σε 80-62 χάρη σε ένα κρεσέντο του Χάτσερ με τρία σερί τρίποντα.

Στην συνέχεια οι φιλοξενούμενοι απάντησαν με ένα δικό τους σερί τριπόντων μειώνοντας στους 6 (84-78) με τον Χάτσερ να δίνει την χαριστική βολή με νέο τρίποντο για το 87-78 1 λεπτό πριν το φινάλε, για να πάρει την νίκη το Περιστέρι με το τελικό 91-83.

Τα δεκάλεπτα: 21-11, 44-35, 63-60, 91-83