Κεντρική Β' Εθνική Πανιώνιος Περιστέρι – Πανιώνιος 95-69

Περιστέρι – Πανιώνιος 95-69

lee panionios peristeri

Αήττητο παρέμεινε το Περιστέρι μετά από τρεις αγωνιστικές, καθώς κατάφερε να κερδίσει και τον Πανιώνιο με 95-69. Η ομάδα του Ηλία Ζούρου είχε τον έλεγχο σε όλο το ματς, κατάφερε να χτίσει μία διψήφια διαφορά και στην τελευταία περίοδο την εκτόξευσε και κλείδωσε τη νίκη.

Ο Πανιώνιος μπήκε δυνατά στο ματς και προηγήθηκε με 5-0. Το ρόδι το έσπασε για το Περιστέρι ο Μπλέικ και μείωσε σε 5-2. Η συνέχεια δεν ήταν ανάλογη για τους Νεοσμυρνιώτες, καθώς οι γηπεδούχοι ανέβασαν την απόδοση τους και προηγήθηκαν με 12-8. Η ομάδα του Ηλία Ζούρου κράτησε μέχρι το τέλος του δεκαλέπτου τα ηνία του σκορ (24-19) και τον Γάιο Σκορδίλη να έχει 7.

Ο Πανιώνιος σε κανένα σημείο δεν τα παράτησε και με τον εκπληκτικό ΜακΓκιλ (10 πόντοι) μείωσε στους 2 πόντους (28-26). Το Περιστέρι απάντησε βρήκε λύσεις στην επίθεση και με τρίποντο του Παναγιώτη Βασιλόπουλου προηγήθηκε για πρώτη φορά με 10 πόντους (41-31). Η ομάδα της Νέας Σμύρνης έδειξε μία αντίδραση στα τελευταία λεπτά και κατάφερε να ρίξει τη διαφορά στους 6 (42-36).

Το Περιστέρι και στην τρίτη περίοδο συνέχισε να έχει τον πλήρη έλεγχο στο ματς και ανέκτησε ξανά διψήφια διαφορά στο ματς (51-40). Ο Πανιώνιος επέστρεψε ξανά, αλλά και πάλι η διαφορά ανέβηκε γρήγορα πάνω από τους 10 (58-47). Η ομάδα του Ηλία Ζούρου είχε τον έλεγχο και κράτησε σταθερά το προβάδισμα της (69-58).

Στο τελευταίο δεκάλεπτο το Περιστέρι ήταν εξαιρετικό και εκτόξευσε τη διαφορά στους 20 πόντους (80-60). Μέχρι το τέλος του ματς δεν άλλαξε κάτι και το Περιστέρι πήρε τη νίκη με 95-69.

Τα δεκάλεπτα: 24-19, 42-36, 69-58, 95-69