Κεντρική Basket League Αγώνες ΠΑΟΚ-Παναθηναϊκός 88-104

ΠΑΟΚ-Παναθηναϊκός 88-104

paok pao

Την τέταρτη νίκη του σε ισάριθμα παιχνίδια πήρε ο Παναθηναϊκός επικρατώντας με 104-88 επί του ΠΑΟΚ στην Πυλαία, σε ένα παιχνίδι που είχε εξαιρετικά ποσοστά σε πίσω από το τρίποντο (58 %).

Πολύ επιθετικά ξεκίνησε το παιχνίδι ο Παναθηναϊκός, με το σκορ να ανοίγει με τον Τζίμερ Φριντέτ να σκοράρει για τρεις (0-3). Στην συνέχεια οι παίκτες του Αργύρη Πεδουλάκη συνέχισαν να είναι εύστοχοι πίσω από τα 6,75, δημιουργώντας μια διαφορά 6 πόντων μετά από 2 λεπτά (5-11). Στην συνέχεια οι γηπεδούχοι αντέδρασαν και έκαναν ένα σερί 8-0 για να περάσει μπροστά με 2 (13-11).

Ο ΠΑΟΚ αν και συνέχισε να είναι καλός στην άμυνα βρέθηκε πίσω με 4 πόντους στην λήξη του δεκαλέπτου, χάρη στην πολύ μεγάλη αποτελεσματικότητα των φιλοξενούμενων από το τρίποντο (4/6) για το 22-26.

Στην δεύτερη περίοδο οι πράσινοι ήταν καταιγιστικοί στην επίθεση και πάρα πολύ εύστοχοι διευρύνοντας το προβάδισμα τους στους 11 πόντους στα μισά του δεκαλέπτου (30-41). Στην συνέχεια η ομάδα του Αργύρη Πεδουλάκη ξέφυγε ακόμα περισσότερο στο σκορ χάρη σε δύο τεχνικές ποινές που δέχθηκε ο ΠΑΟΚ (Μαργαρίτης και Φλεβαράκης) για να πάει η διαφορά στους 17 (30-47), με την ημίχρονο να λήγει με το 38-56.

Στην επανάληψη ο ρυθμός του αγώνα έπεσε αισθητά με τον Παναθηναϊκό να δοκιμάζει αρκετά διαφορετικά σχήματα, δίνοντας περισσότερο χρόνο σε παίκτες όπως ο Ρίον Μπράουν και ο Ντίνος Μήτογλου, με την τρίτη περίοδο λήγει με το (59-85).

Στο τέταρτο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι έκαναν την τελευταία τους προσπάθεια να επιστρέψουν στο παιχνίδι κάνοντας ένα πολύ γρήγορο 13-ο για το 72-85, αναγκάζοντας τον Αργύρη Πεδουλάκη να επαναφέρει τον Νικ Καλάθη ο οποίος πέτυχε τους πρώτους πόντους του τριφυλλιού με για το 72-88.

Πρώτος σκόρερ για τους νικητές ήταν ο Φριντέτ με 20 πόντους ενώ μοίρασε και 7 ασίστ, με τον Μήτογλου να ακολουθεί με 13.

Κορυφαίος για τον δικέφαλο του βορρά ήταν ο Μπεστ ο οποίος είχε 26 πόντους με τον Εγκεκέζε να ακολουθεί με 20.

Τα δεκάλεπτα: 22-26, 38-56, 59-85, 88-104

Φασούλας: «Κύριε Βρούτση πάρτε θέση»

Ο Παναγιώτης Φασούλας καλεί τον υπουργό να φέρει ισονομία στο μπάσκετ. Ο συνδυασμός «Πρώτα…