Κεντρική Α1 Παναθηναϊκός Παναθηναϊκός – Προμηθέας Πάτρας 99-68

Παναθηναϊκός – Προμηθέας Πάτρας 99-68

Αήττητος παρέμεινε ο Παναθηναϊκός ύστερα από τρεις αγωνιστικές στο πρωτάθλημα. Οι “πράσινοι” πραγματοποίησαν εξαιρετική εμφάνιση κόντρα στον Προμηθέα Πάτρας και κατάφεραν να πάρουν τη νίκη με 99-68. Στην επίθεση η ομάδα του Αργύρη Πεδουλάκη παρουσίασε πλουραλισμό στην επίθεση και είχε έξι διψήφιους παίκτες. Εξαιρετική εμφάνιση από τον Μήτογλου.

Ο Παναθηναϊκός ξεκίνησε πολύ καλά το ματς και προηγήθηκε με 5-0, αλλά ο Προμηθέας απάντησε με επί μέρους 9-2 και πέρασε μπροστά στο σκορ (7-9). Οι “πράσινοι” στο φινάλε της πρώτης περιόδου πάτησαν γκάζι και κατάφεραν να χτίσουν μία διαφορά εφτά πόντων (24-17).

Το σερί του Παναθηναϊκού συνεχίστηκε και στο δεύτερο δεκάλεπτο και η διαφορά ανέβηκε για πρώτη φορά πάνω από τους 10 (28-17). Ο Προμηθέας Πάτρας είχε πολλά προβλήματα σε επίθεση και άμυνα και οι “πράσινοι” δεν τα άφησαν ανεκμετάλλευτα. Η ομάδα του Αργύρη Περδικάρη έτρεξαν σ΄αυτήν την περίοδο επί μέρους 26-8 και εκτόξευσαν τη διαφορά στους 25 πόντους (50-25).

Στο δεύτερο μέρος η εικόνα παρέμεινε ίδια. Ο Παναθηναϊκός ήταν κυρίαρχος και χωρίς να αντιμετωπίσει κανένα πρόβλημα κράτησε τη μεγάλη διαφορά του (76-48). Ο Προμηθέας δεν κατάφερε να δείξει αντίδραση ούτε στην τελευταία περίοδο. Οι “πράσινοι” δεν έβγαλαν το πόδι από το γκάζι, πήραν τη νίκη με 99-68 και παρέμειναν αήττητοι στο πρωτάθλημα.

Τα δεκάλεπτα: 24-17, 50-25, 76-48, 99-68
Παναθηναϊκός (Πεδουλάκης): Παπαγιάννης 11, Παπαπέτρου 2, Καλάθης 6 (11 ασίστ), Τόμας 15, Φριντέτ 11 (1), Παππάς 10 (1), Παπαδάκης 6, Ράις 4, Μήτογλου 15 (1), Μπράουν 2, Τζόνσον 5 (1)
Προμηθέας Πάτρας (Γιατράς): Λόουερι 9 (8 ριμπάουντ), Κασελάκης 5 (1), Κατσίβελης 13 (2), Μπόγρης 2, Φίλερ 15 (3), Αγραβάνης 7 (1), Λίποβι, Χολ 5 (1), Έλις 10, Μαντζούκας 2, Καφέζας