Κεντρική Διεθνή Νταρουσάφακα-Ναντέρ 72-65

Νταρουσάφακα-Ναντέρ 72-65

dallas moore nanterre 92 photo darussafaka ec19 e1570561712557

Την δεύτερη νίκη της στο Γιούροκαπ πανηγύρισε η Νταρουσάφακα επικρατώντας με σκορ 72-65 επί της Ναντέρ. Σημείο κλειδί στην αναμέτρηση ήταν το γεγονός ότι η τουρκική ομάδα έβαλε την μπάλα στο ζωγραφιστό εν αντιθέσει με τους Γάλλους που έδειξαν εμμονικοί στα μακρινά σουτ.

Οι γηπεδούχοι μπήκαν πολύ δυνατά στο παιχνίδι θέλοντας κατευθείαν να δείξουν τις διαθέσεις τους και πήραν διψήφια διαφορά στο δεκάλεπτο (23-13).

Στην δεύτερη περίοδο η Ναντέρ αντέδρασε ισορροπώντας το παιχνίδι και μειώνοντας την διαφορά στους 8 για την λήξη του ημιχρόνου.

Στην επανάληψη η τουρκική ομάδα μπήκε πιο αποφασισμένη, και εκμεταλλεύτηκε το πλεονέκτημα της μέσα στο ζωγραφιστό παίρνοντας εύκολους πόντους για το 59-49. Στο τέταρτο δεκάλεπτο οι φιλοξενούμενοι έκαναν την αντεπίθεση τους, μειώνοντας μέχρι τους 4, αλλά οι γηπεδούχοι αντέδρασαν για το τελικό 72-65.

Κορυφαίος για τους νικητές ήταν ο Τζόουνς με 16 πόντους, με τον Χάμιλτον να ακολουθεί με 15 πόντους.

Από τους ηττημένους ξεχώρισε ο Μούρ με 21 πόντους, ενώ ο Τσέρι είχε 14.

Τα δεκάλεπτα: 23-13, 42-34, 59-47, 72-65

Η «κόκκινη» παρακάμερα από τη Stark Arena (vid)

Η παρακάμερα του Ολυμπιακού κατέγραψε όσα έγιναν στο Βελιγράδι. Ο Ολυμπιακός πήγε στο Βελι…