Κεντρική Διεθνή Ευρωλίγκα Μπασκόνια – Ολυμπιακός 82-66

Μπασκόνια – Ολυμπιακός 82-66

Τη δεύτερη του συνεχόμενη ήττα και τρίτη συνολικά σε τέσσερα παιχνίδια στην Ευρωλίγκα υπέστη ο Ολυμπιακός, καθώς έχασε και από την Μπασκόνια με 82-66. Οι “ερυθρόλευκοι” ήταν ανταγωνιστικοί για ένα ημίχρονο, αλλά στο δεύτερο οι Βάσκοι πήραν διψήφια διαφορά, την οποία και κράτησαν μέχρι και το φινάλε. Ο Μπράντον Πολ ήταν εξαιρετικός για την ομάδα του Πειραιά, όπως και ο Τσέρι, αλλά δεν έφταναν για να δώσουν τη νίκη στους φιλοξενούμενους.

Ο Ολυμπιακός δεν ξεκίνησε καλά το ματς και βρέθηκε να χάνει με 7-2. Οι “ερυθρόλευκοι” ανέκαμψαν άμεσα και με επί μέρους σκορ 8-2 πέρασαν μπροστά στο σκορ (9-10). Η ομάδα του Πειραιά στο πρώτο δεκάλεπτο έδειξε πλουραλισμό στην επίθεση και πήρε σκορ από πέντε διαφορετικούς παίκτες (12-14). Ο Σενγκέλια έκανε μεγάλη ζημιά στους φιλοξενούμενους και με 8 πόντους έδωσε εκ νέου το προβάδισμα στην Μπασκόνια (23-21).

Οι “ερυθρόλευκοι” όπως και στο πρώτο δεκάλεπτο δεν μπήκε καλά στο δεύτερο και δέχτηκε ένα σερί 9-2 από την Μπασκόνια και για πρώτη φορά βρέθηκε πίσω στο σκορ με 9 πόντους (32-23). Ο Ολυμπιακός ήταν κακός επιθετικά και η Μπασκόνια το εκμεταλλεύτηκε και προηγήθηκε με διψήφια διαφορά (36-25).

Ο Τσέρι για πρώτη φορά έδωσε πολύτιμες λύσεις στον Ολυμπιακό και με 7 πόντους κράταγε ζωντανούς τους “ερυθρολεύκους” (38-30). Ο Ολυμπιακός έκανε την αντεπίθεση του και με τρίποντο του εξαιρετικού Πολ (9 πόντοι, 3/4 τρίποντα) μείωσε στους 2 πόντους (38-36). Ο Σενγκέλια απάντησε και το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με το σκορ 41-36 υπέρ των Βάσκων.

O Γεωργιανός έκανε ότι ήθελε μέσα στο παρκέ και στο δεύτερο ημίχρονο και έδωσε ξανά προβάδισμα 11 πόντων στην ομάδα του (54-43). Η Μπασκόνια κράτησε εύκολα αυτό το προβάδισμα, με τους “ερυθρόλευκους” να ρίχνουν τη διαφορά κάτω από τους 10 με βολές του Σπανούλη στο φινάλε της περιόδου (58-49).

Ο Ολυμπιακός ήταν “τραγικός” στο ξεκίνημα της τελευταίας περιόδου, καθώς δέχτηκε 9-0 σερί και η διαφορά εκτοξεύτηκε στους 18 πόντους (67-49). Ο Πολ πέτυχε ακόμη ένα τρίποντο στο ματς, αλλά η Μπασκόνια απάντησε άμεσα και κράτησε τη διαφορά σε διψήφια επίπεδα (69-56). Ο Κεμζούρα χρησιμοποίησε δίδυμο Μιλουτίνοφ – Ρούμπιτ και αυτό απέδωσε καρπούς. Σε συνδυασμό με την εξαιρετική παρουσία του Πολ (15 πόντους, 5 τρίποντα) οι “ερυθρόλευκοι” κατάφεραν να πλησιάσουν στο σκορ (69-61) έξι λεπτά πριν το φινάλε.

Ο Σενγκέλια πέτυχε ακόμη ένα τρίποντο, αλλά ο Τσέρι απάντησε και μείωσε σε 72-64. Ο Αμερικανός είχε καλή παρουσία στο ματς και έφτασε τους 10 πόντους. Οι “ερυθρόλευκοι” δεν πρόσεξαν και η διαφορά ξέφυγε ξανά. Ο Σενγκέλια έκανε ότι ήθελε και ο Πιέρια Χένρι πέτυχε ένα μεγάλο τρίποντο και επί της ουσίας “σκότωσε” τον Ολυμπιακό (77-64 3,41′).

Μέχρι το φινάλε δεν άλλαξε κάτι και η Μπασκόνια πήρε τελικά τη νίκη με 82-66.

Τα δεκάλεπτα: 23-21, 41-36, 58-49, 82-66
Μπασκόνια (Περάσοβιτς): Βιλντόζα 10 (6 ασίστ), Χέρνι 12 (2), Τζάνινγκ 2, Ντιόπ, Φωλ 8 (16 ριμπάουντ), Στάουσκας 11 (3), Σενγκέλια 25 (2), Γκαρίνο 7 (1), Σιλντς 4, Πολονάρα 2, Έρικ 1
Ολυμπιακός (Κεμζούρα): Πάντερ 2, Μπόλντγουιν, Πολ 15 (5), Κόνιαρης, Σπανούλης 10 (5 ασίστ), Τσέρι 10 (5 ασίστ), Μιλουτίνοφ 9 (10 ριμπάουντ), Βεζένκοφ, Πρίντεζης 8, Παπανικολάου, Κουζμίνσκας 2, Ρούμπιτ 10