Κεντρική Διεθνή Ευρωλίγκα Μπάγερν-Ρεάλ 95-86

Μπάγερν-Ρεάλ 95-86

demarcus nelson fc bayern munich eb19

Σπουδαία νίκη πήρε η Μπάγερν επικρατώντας με σκορ 95-86 επί της Ρεάλ Μαδρίτης φτάνοντας στο 3-2 στην ευρωλίγκα, με την βασίλισσα να υποχωρεί στο 2-3.

Οι δύο ομάδες ξεκίνησαν μια άκρως ανταγωνιστική αναμέτρηση πηγαίνοντας μαζί στο σκορ με τους γηπεδούχους να προηγούνται με 2 στο δεκάλεπτο (22-20) χάρη σε ένα εύστοχο τρίποντο του Πέτερι Κόπονεν.

Στην δεύτερη περίοδο οι γηπεδούχοι θέλησαν να αυξήσουν την διαφορά και το κατάφεραν με ένα ακόμα τρίποντο του Κόπονεν για το 28-20. Στην συνέχεια οι Μαδριλένοι αντέδρασαν και έφτασαν στην ισοφάριση με τον Γκαρούμπα για το 35-35, με το ημίχρονο να βρίσκει την γερμανική ομάδα να προηγείται με 3 για το 41-38.

Στην επανάληψη η Μπάγερν θέλησε να επιβάλει το ρυθμό της και το κατάφερε παίρνοντας διψήφια διαφορά στο φινάλε της τρίτης περιόδου για το 67-57.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο η βασίλισσα αντέδρασε και με κύριο εκφραστή στην επίθεση τον Φαμπιάν Κοζέρ μείωσε αρχικά στους 5 (77 – 72) και στους τρεις με ένα καλάθι του Καμπάτσο. Η Μπάγερν στην συνέχεια αντέδρασε και πήρε πάλι διαφορά 9 πόντων δύο βολές του Κόπονεν για το 89-80, για να έρθει τελικά η νίκη στους Γερμανούς με το τελικό 95-86.

Τα δεκάλεπτα: 22-20, 41-38, 67-57, 95-86

ΜΠΑΓΕΡΝ (Ράντονιτς): Κινγκ, Κόπονεν 15 (3/5 δίποντα, 2/3 τρίποντα, 3/4 βολές), Μονρό 18 (9/13 δίποντα, 4 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Λούτσιτς 8 (6 ριμπάουντ), Λο 10 (2/6 δίποντα, 2/5 τρίποντα, 7 ασίστ), Τζέντοβιτς (0/5 σουτ, 5 ριμπάουντ), Ζίπσερ 9 (1), Νέλσον 6, Μπαρτέλ 15 (4/5 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 4/5 βολές), Ραντόσεβιτς 10 (5/6 δίποντα, 4 ριμπάουντ).

ΡΕΑΛ (Λάσο): Κοζέρ 9 (1/5 τρίποντα), Ράντολφ 17 (4/6 δίποντα, 3/4 τρίποντα, 0/2 βολές, 10 ριμπάουντ), Φερνάντεθ 6 (2/6 τρίποντα), Καμπάσο 16 (2/2 δίποντα, 2/5 τρίποντα, 6/6 βολές, 6 ασίστ, 2 κλεψίματα, 5 λάθη), Ντεκ 3, Γκαρούμπα 12 (5/6 δίποντα, 2/5 βολές), Κάρολ 3 (1/4 τρίποντα), Ταβάρες 2, Γιουλ 8 (1/6 τρίποντα, 5 ασίστ), Μίκι 10 (6 ριμπάουντ), Τέιλορ.