Κεντρική Α1 Προμηθέας Πατρών Μακάμπι Ριζόν – Προμηθέας Πάτρας 55-88

Μακάμπι Ριζόν – Προμηθέας Πάτρας 55-88

Ο Προμηθέας Πάτρας ήταν φανταστικός στο πρώτο του παιχνίδι στο Eurocup, καθώς διέλυσε εκτός έδρας τη Μακάμπι Ριζόν με 88-55. Η ομάδα του Μάκη Γιατρά από το πρώτο δεκάλεπτο πήραν τον έλεγχο του ματς και κράτησε εύκολα το ροζ φύλλο αγώνα. Κορυφαίος για τους Πατρινούς ήταν ο Κρις Μπαμπ, ο οποίος τελείωσε το ματς έχοντας 19 πόντους και 29 βαθμούς στο σύστημα αξιολόγησης.

Οι φιλοξενούμενοι από τα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης έδειξε τα δόντια του και προηγήθηκε με 11-0. Ο Προμηθέας συνέχισε να έχει τον πλήρη έλεγχο και με κορυφαίο τον Ολεκσάνταρ Λίποβι συντηρούσε τη διψήφια διαφορά (11-24). Η διαφορά συνέχισε να έχει ανοδικές τάσεις και το πρώτο δεκάλεπτο έληξε με την ομάδα της Πάτρας να είναι μπροστά με 29-13.

Ο Προμηθέας ξεκίνησε το δεύτερο δεκάλεπτο, όπως έληξε το πρώτο, και εκτόξευσε τη διαφορά στους 20 πόντους (13-33). Η Μακάμπι Ριζόν έδειξε σημάδια ζωής και με συνεχόμενους πόντους κατάφερε να μειώσει σε 42-31. Η αντίδραση, όμως, της ομάδας του Μάκη Γιατρά ήταν άμεση και με επί μέρους σκορ 10-2 ανέβασε και πάλι τη διαφορά (33-52).

Ο Κρις Μπαμ ήταν εξαιρετικός στο ματς και στα 22 λεπτά της αναμέτρησης είχε προλάβει να σημειώσει 17 πόντους (35-56). Ο Προμηθέας από την πλευρά του συνέχισε την εξαιρετική παρουσία του σε άμυνα και επίθεση και δεν δυσκολεύτηκε να κρατήσει τα ηνία (44-71).

Μέχρι το φινάλε της αναμέτρησης δεν άλλαξε κάτι. Ο Προμηθέας δεν άφησε κανένα περιθώριο αμφισβήτησης και πανηγύρισε τελικά τη νίκη με 88-55.

Τα δεκάλεπτα: 13-29, 33-532, 44-71, 55-88
Μακάμπι Ριζόν (Γκουντς): Σάντλερ 9 (1), Σουίνγκ 9 (3), Αριέλ 9 (3), Μπλέιζερ 4, Ουίλιαμς 4 (12 ριμπάουντ), Τσούμπρεβιτς 4, Τίσμαν 2, Ντοβράτ, Χάμιλτον 6, Μονρόε 8
Προμηθέας Πάτρας (Γιατράς): Χωλ 12 (5 ασίστ), Μπαμπ 19 (2), Λόποβι 11 (6 ριμπάουντ), Καφέζας (1 ασίστ), Αγραβάνης 2, Λόβερι 5 (1), Κασελάκης 10 (2), Κατσίβελης 5 (6 ριμπάουντ), Φίλερ 4, Μπόγρης 10 (7 ριμπάουντ), Έλις 8 (6 ριμπάουντ), Μαντζούκας 2