Κεντρική Διεθνή Λιέτουβος Ρίτας-Λοκομοτίβ Κουμπάν 92-86

Λιέτουβος Ρίτας-Λοκομοτίβ Κουμπάν 92-86

Με την Λιέτουβος Ρίτας να αναδεικνύεται νικήτρια έληξε το πρώτο παιχνίδι της χρονιάς στο Eurocup.

Η λιθουανική ομάδα επικράτησε με 92-86 επί της Λοκομοτίβ Κουμπάν, σε ένα παιχνίδι που κρίθηκε στο δεύτερο δεκάλεπτο.

Συγκεκριμένα, ενώ η Λιθουανοί αιφνιδιάστηκαν στο ξεκίνημα του αγώνα όντας πίσω στο σκορ με 7 (16-23) στο δεκάλεπτο, επανήλθαν δυναμικά στην δεύτερη περίοδο και με ένα εντυπωσιακό 40-21 πήραν γερό προβάδισμα για την τελική νίκη,

Πρώτος σκόρερ και κορυφαίος των νικητών ήταν ο Εϊμάντας Μπέντζιους, ο οποίος σημείωσε 27 πόντους με 6/11 τρίποντα.

Για τους ηττημένους του Λούκα Μπάνκι κορυφαίος ήταν ο Τζόνι Ο’ Μπράιαντ, ο οποίος πέτυχε 24 πόντους και κατέβασε 10 ριμπάουντ, με τον  Άλαν Ουίλιαμς να κάνει και αυτός double-double και 13 πόντους και 10 ριμπάουντ.

“Δεν θέλουμε να αναμειχθούμε στην υπόθεση του Ολυμπιακού”

Ο εκτελεστικός διευθυντής της Ευρωλίγκα, Τζόρντι Μπερομέου, σε συνέντευξη τύπου που παραχώ…