Κεντρική Διεθνή Ευρωλίγκα Ερυθρός Αστέρας – Μπαρτσελόνα 65-73

Ερυθρός Αστέρας – Μπαρτσελόνα 65-73

bolmaro mirotic

Η Μπαρτσελόνα επικράτησε εκτός έδρας του Ερυθρού Αστέρα με ,για την 4η αγωνιστική της Ευρωλίγκα, με την ομάδα του Σβέτισλαβ Πέσιτς να παραμένει αήττητη με 4 νίκες στην διοργάνωση. Από την άλλη, η ομάδα της Σερβίας έχει 1 νίκη και 3 ήττες.

Στην πρώτη περίοδο ο Ερυθρός Αστέρας μπήκε δυνατό στον αγώνα και με τρίποντο του Μπόρισα Σίμανιτς προηγήθηκε με 126, 4.46” πριν τη λήξη. Με δίποντο του Στράτου Περπέρογλου, 1.04”, “έκλεισε” το δεκάλεπτο βρίσκοντας την ομάδας της Σερβίας με 16-12 μπροστά.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο με τρίποντο του Μουχαμάντ Φαγιέ, ο Ερυθρός βρέθηκε να προηγείται με 13 πόντους (3320), 3.42” πριν από το ημίχρονο. Όμως, η Μπαρτσελόνα κατάφερε να μειώσει και με τρίποντο του Άνταμ Χάνγκα να πάει στα αποδυτήρια με το 3633.

Στην τρίτη περίοδο η ομάδα του Σβέτισλαβ Πέσιτς μπόρεσε και ανέτρεψε το σκορ και με δίποντο του Μπράντον Ντέιβις κατάφερε να πάρει 4 πόντους διαφοράς (4448), 3.59” πριν το τέλος του δεκαλέπτου. Η περίοδος “έκλεισε” στο +8 για την Μπαρτσελόνα, καθώς με τρίποντο, 32” πριν το τέλος, ο Κάιλ Κούριτς “έγραψε” το 5749.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο ο Ερυθρός Αστέρας δεν το έβαλε κάτω και προσπάθησε να μειώσει στο σκορ, καταφέρνωντας να ρίξει τη διαφορά στους 8 πόντους (5765), ύστερα από δίποντο του Τζέιμς Γκιστ, 4.50” πριν λήξει ο αγώνας. Το τελικό σκορ (6573) διαμορφώθηκε από δίποντο του Κάιλ Κούριτς, 29” πριν το φινάλε του παιχνιδιού.

Τα δεκάλεπτα: 16-12, 36-33, 49-57, 65-73
ΕΡΥΘΡΟΣ ΑΣΤΕΡΑΣ (Γκαβρίλοβιτς): Κούζμιτς 2, Τσόβιτς, Μπράουν 6 (3/9 δίποντα, 2 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 3 κλεψίματα, 5 λάθη), Περπέρογλου 6 (3/4 δίποντα, 3 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Νταβιντόβατς 7, Λάζιτς, Φαγέ 8 (2), Ντόμπριτς 8 (1), Γκιστ 10 (1/3 δίποντα, 2/2 τρίποντα, 2/4 βολές, 6 λάθη), Τζένκινς 3, Σίμανιτς 8 (1), Ότζο 7.
ΜΠΑΡΤΣΕΛΟΝΑ (Πέσιτς): Ντέιβις 14 (5/7 δίποντα, 4/5 βολές, 6 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 2 κλεψίματα, 3 μπλοκ), Χάνγκα 8 (1), Σμιτς 5 (1), Οριόλα, Αμπρίνες 1, Χίγκινς 5 (1), Κούριτς 15 (2/3 δίποντα, 3/5 τρίποντα, 2/2 βολές), Μπολμάρο, Μίροτιτς 21 (8/13 δίποντα, 1/6 τρίποντα, 2/4 βολές, 6 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 1 κλέψιμο, 6 λάθη), Τόμιτς 4.

Περισσότερα από Αργύρης Δεκαβάλλας

Ο Ναζ Ριντ καλύτερος 6ος παίκτης της χρονιάς.

Με 352 βαθμούς ο Ναζ Ριντ κατέκτησε το βραβείο του 6ου παίκτη της χρονιάς. Μια σημαντική δ…