Κεντρική Διεθνή Ευρωλίγκα Ερυθρός Αστέρας – Φενέρμπαχτσε 68-56

Ερυθρός Αστέρας – Φενέρμπαχτσε 68-56

kostas sloukas fenerbahce beko istanbul eb19 e1571821787354

Την πρώτη της ήττα στην φετινή Ευρωλίγκα γνώρισε η Φενέρμπαχτσε αφού υπέκυψε στην πολύ δύσκολη έδρα του Ερυθρού Αστέρα χάνοντας με σκορ 68-56.

Οι δύο ομάδες ξεκίνησαν αρκετά νωχελικά την αναμέτρηση με την άμυνα να είναι στο επίκεντρο για αμφότερες και το δεκάλεπτο να φέρνει την μπροστά με 1 χάρη στο τρομερό 4 στα 4 πίσω από τα 6,75 (15-16).

Οι σκληρές άμυνες συνεχίστηκαν στην δεύτερη περίοδο με τον Ζοτς να καλεί απανωτά τάιμ άουτ στα μισά της, ωστόσο η πολύ θερμή ατμόσφαιρα στο Βελιγράδι μπλόκαρε τους παίκτες του οι οποίοι βρέθηκαν πίσω στο σκορ με 5 (35-30) στην ανάπαυλα.

Στην επανάληψη αν και οι Τούρκοι μπήκαν με την ίδια διάθεση στην άμυνα αλλά η τρομερή αστοχία της από την γραμμή των βολών αλλά και γενικότερα τους κόστισε, με την τρίτη περίοδο να βρίσκει τους Σέρβους μπροστά με 8 (51-43).

Η ομάδα του Ομπράντοβιτς έφτασε την διαφορά μέχρι το καλάθι με το τελικό 68-56 να πικραίνει τον Κώστα Σλούκα και την παρέα του.

Τα δεκάλεπτα: 15-16, 35-30, 51-43, 68-56

Μπαρτζώκας: «Να προσεγγίσουμε και τα επόμενα ματς σαν να είμαστε στο 0-0»

Στον τρόπο που θα πρέπει να προσεγγίσει ο Ολυμπιακός τα επόμενα παιχνίδια στάθηκε ο Γιώργο…