Κεντρική Διεθνή Ευρωλίγκα Αναντολού Εφές – Άλμπα Βερολίνου 106-105

Αναντολού Εφές – Άλμπα Βερολίνου 106-105

Την πρώτη της νίκη στην Ευρωλίγκα πανηγύρισε η Αναντολού Εφές. Η τουρκική ομάδα μετά την ήττα από την Μπαρτσελόνα επικράτησε της Άλμπα Βερολίνου με 106-105. Το παιχνίδι είχε συναρπαστική εξέλιξη και χρειάστηκε το έξτρα πεντάλεπτο για να βγει νικητής. Ο Σέιν Λάρικν και ο Βασίλιε Μίσιτς ήταν φανταστική και έδωσαν τη νίκη στην ομάδα τους.

Η Άλμπα Βερολίνου ξεκίνησε καλά το ματς και κατάφερε να πάρει ένα μικρό προβάδισμα (5-10). Οι γηπεδούχοι ισορρόπησαν το ματς και κατάφεραν να μειώσουν στον έναν πόντο (14-15). Οι άμυνες στο πρώτο δεκάλεπτο πήγαν περίπατο και σημειώθηκαν συνολικά 52 πόντοι (27-25)!

Η Αναντολού Εφές διατήρησε το προβάδισμα της, αλλά η γερμανική ομάδα δεν τα παράτησε και κατάφερε να περάσει ξανά μπροστά στο σκορ με τρίποντο του Σνάιντερ (34-36). Η τουρκική ομάδα βρήκε στις λύσεις και με κορυφαίο τον Βασίλιε Μίσιτς πέρασε ξανά μπροστά και έκλεισε το πρώτο ημίχρονο με προβάδισμα 3 πόντων (43-40).

To ντέρμπι συνεχίστηκε και στο δεύτερο μέρος με αποτέλεσμα καμία ομάδα να μην μπορεί να ξεφύγει (69-72). Η Άλμπα Βερολίνου κατάφερε στην τελευταία περίοδο να πάρει ένα προβάδισμα έξι πόντων (67-73), αλλά η τουρκική ομάδα επέστρεψε. Η Αναντολού Εφές πέρασε μπροστά, αλλά Σίβα Πέιτον με βολές ισοφάρισε σε 95-95 και έστειλε το ματς στην παράταση. Σίκμα και Λάρκιν έχασαν την ευκαιρία να σκοράρουν στα τελευταία δευτερόλεπτα και το ματς οδηγήθηκε στην παράταση.

Το ντέρμπι συνεχίστηκε και στην παράταση, με την Εφές να κρατάει σταθερά το προβάδισμα (104-101). Ο Σίβα Πέιτον 55” πριν το τέλος μείωσε σε 104-103, αλλά ο Μίσιτς απάντησε με δύο εύστοχες βολές. Ο Σίβα και πάλι έδωσε τη λύση στη γερμανική ομάδα και μείωσε σε 106-105 26” πριν το φινάλε. Μέχρι το τέλος δεν άλλαξε κάτι και οι γηπεδούχοι πήραν την πρώτη τους νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 27-25, 43-40, 69-72, 95-95, 106-105

Σκόλα: “Τεράστια νίκη στην Ελλάδα” (pic)

Η Αρμάνι Μιλάνο πανηγύρισε ένα μεγάλο διπλό στο “Νίκος Γκάλης”, καθώς επικράτη…