Κεντρική Basket League Παναθηναϊκός Παναθηναϊκός – Μακάμπι Τελ Αβίβ 71-82

Παναθηναϊκός – Μακάμπι Τελ Αβίβ 71-82

fridet panathinaikos macabi

Την ήττα γνώρισε ο Παναθηναϊκός στο πρώτο του παιχνίδι στο 2ο Τουρνουά “Παύλος Γιαννακόπουλος”, καθώς ηττήθηκε με 82-71 από τη Μακάμπι Τελ Αβίβ. Η ομάδα του Γιάννη Σφαιρόπουλου έδειξε καλύτερη εικόνα από τους πράσινους και δίκαια πανηγύρισε τη νίκη.

Η Μακάμπι από το πρώτο δεκάλεπτο έδειξε τα δόντια όταν και προηγήθηκε με 10-2. Ο Παναθηναϊκός προσπάθησε να μειώσει, αλλά η ισραηλινή ομάδα ήταν εξαιρετική και κράταγε το προβάδισμα (12-20). Οι πράσινοι βρήκαν λύσεις και με πρωταγωνιστές τους Φριντέτ και Τόμας μείωσαν σε 24-20.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο η ομάδα του Γιάννη Σφαιρόπουλου συνέχισε να έχει τον έλεγχο στο ματς και κράτησε τα ηνία του σκορ μέχρι και το τέλος του πρώτου μέρους (45-54), παρότι ο Ράις είχε 17 πόντους στο πρώτο μέρος. Οι Ισραηλινοί συνέχισαν να έχουν τον έλεγχο και στο δεύτερο ημίχρονο και πήραν εύκολα τη νίκη με 82-71.

Δεκάλεπτα: 20-24, 45-54, 56-70, 71-82

Παναθηναικός (Πεδουλάκης): Τόμας 11, Ράις 17, Παπαγιάννης 2, Παπαπέτρου 10, Παππάς, Μπεντίλ 3, Μήτογλου 2, Ουάιλι 4, Καλάθης 5, Φριντέτ 15, Μπράουν 2, Τζόνσον, Βουγιούκας

Μακάμπι (Σφαιρόπουλος): Μπράιαντ 11, Ουίλμπεκιν 11, Χάντερ 10, Κοέν, Αβντίγια 2, Ντόρσει 18, ΝτιΜπαρτολομέο, Ουόλτερς 9, Κοέν 7, Μπλακ 14, Ζούσμαν