Κεντρική Διεθνή Παγκόσμιο Καναδάς – Αυστραλία 92-108

Καναδάς – Αυστραλία 92-108

australia

Η Αυστραλία έστειλε μηνύματα με το “καλημέρα” στους αντιπάλους της στο Παγκόσμιο Κύπελλο. Τα “καγκουρό” ήταν “καυτά” στην πρεμιέρα και συνέτριψαν τον Καναδά με 108-92, κάνοντας το σημαντικότερο βήμα πρόκρισης στους “16” της διοργάνωσης.

Το τελικό σκορ δεν αντιπροσωπεύει ακριβώς την εικόνα του αγώνα, με τους Αυστραλούς να έχουν τον έλεγχο του αγώνα στο πρώτο ημίχρονο, ωστόσο τους Καναδούς να πραγματοποιούν μία τρομερή αντεπίθεση στο τρίτο δεκάλεπτο και να παίρνουν το προβάδισμα.

Η ποιότητα της Αυστραλίας, όμως, είναι τέτοια που με επιμέρους σκορ 32-12 στο τέταρτο δεκάλεπτο, επέτρεψε στα “καγκουρό” να φτάσουν άνετα στη νίκη και με πολύ μεγάλη διαφορά.

Κορυφαίος για τους νικητές ήταν ο Ντελαβεντόβα με 24 πόντους. 16 πόντους είχε ο Γκούλντινγκ, ενώ 15 πρόσθεσε ο Μιλς. 13 πόντους και 10 ριμπάουντ είχε ο Ινγκλς , με τον Μπόγκουτ να συμπληρώνει 12 πόντους κι 9 ριμπάουντ. Από τους ηττημένους, πρώτος σκόρερ ήταν ο πρώην σέντερ του Ολυμπιακού, Κεμ Μπιρτς, με 18 πόντους, 16 είχε ο Ζόζεφ, ενώ 14 πόντους και 8 ασίστ πρόσθεσε ο Πάνγκος.

Τα δεκάλεπτα: 20-29, 40-52, 77-76, 92-108.

Περισσότερα σε Παγκόσμιο

Κυκλοφορούν τα εισιτήρια του Προολυμπιακού

Τη Δευτέρα κυκλοφορούν τα εισιτήρια για το Προολυμπιακό τουρνουά Στη διάθεση του κόσμου θα…