Κεντρική Διεθνή Παγκόσμιο Γαλλία – Αυστραλία 98-100

Γαλλία – Αυστραλία 98-100

Η Αυστραλία ήταν η μεγάλη νικήτρια στο ντέρμπι με τη Γαλλία, καθώς επικράτησε με 100-98. Το παιχνίδι είχε συναρπαστική εξέλιξη και κρίθηκε στα τελευταία λεπτά, στα οποία οι Αυστραλοί ήταν ψύχραιμοι από τη γραμμή των βολών και κατάφεραν να πάνε με το απόλυτο στα προημιτελικά του Παγκοσμίου Κυπέλλου.

Το παιχνίδι ήταν αρκετά ισορροπημένο στα πρώτα λεπτά και καμία ομάδα δεν μπορούσε να ξεφύγει στο σκορ (7-7). Η Αυστραλία κατάφερε να πάρει στη συνέχεια τα ηνία του σκορ (11-15), αλλά η Γαλλία έφερε γρήγορα το ματς στα ίσια (15-15). Η ομάδα του Κολέ δεν σταμάτησε εκεί και έκανε την ανατροπή και κράτησε το προβάδισμα της μέχρι το τέλος του δεκαλέπτου (24-23).

Στη δεύτερη περίοδο δεν άλλαξε κάτι. Το ντέρμπι κρατούσε για τα καλά και στο ημίχρονο οι παίκτες των ομάδων πήγαν στα αποδυτήρια με το σκορ (46-46). Η Γαλλία στο τρίτο δεκάλεπτο είχε το προβάδισμα στο σκορ (75-71), αλλά οι Αυστραλοί έκαναν την ανατροπή στο φινάλε και με συνεχόμενες βολές στο φινάλε πήρε τη νίκη (98-100).

Τα δεκάλεπτα: 24-23, 46-46, 75-71, 98-100