Κεντρική Ελλάδα Εθνικές Τουρνουά Ακρόπολις: Τουρκία – Ιταλία 72-70

Τουρνουά Ακρόπολις: Τουρκία – Ιταλία 72-70

Σ΄ένα πραγματικό ντέρμπι η Τουρκία κατάφερε να πάρει την πρώτη της νίκη στο τουρνουά Ακρόπολις, καθώς επικράτησε της Ιταλίας με 72-70. Η ομάδα του Σακέτι προηγήθηκε με διψήφιες διαφορές, αλλά οι Τούρκοι έκαναν μία εκπληκτική αντεπίθεση στο φινάλε και κατάφεραν να κάνουν την ανατροπή και πήραν τη νίκη. Φανταστική εμφάνιση για τους νικητές έκανε ο Τσεντί Οσμάν, ενώ πολύ καλός ήταν και ο Ιλιασόβα. Στην αντίπερα όχθη, ο Αλεσάντρο Τζεντίλε έκανε το ματς της ζωής του, ενώ εξαιρετική παρουσία είχε και ο Ντάνιελ Χάκετ.

Οι δύο ομάδες ξεκίνησαν νευρικά το ματς και ήταν αρκετά άστοχες στα πρώτα δύο λεπτά της αναμέτρησης (3-2). Το θέαμα ήταν κακό με τις δύο ομάδες να έχουν κακές επιλογές στην επίθεση και παράλληλα έκαναν πολλά λάθη (5 συνολικά). Ο Αλεσάντρο Τζεντίλε με του που μπήκε στο ματς έκανε τη διαφορά και με 9 πόντους σε 4΄έδωσε προβάδισμα στους Ιταλούς (12-17). Ο Ιταλός ήταν εξαιρετικός στο πρώτο δεκάλεπτο και ήταν μία “όαση” στο άσχημο θέαμα, που πρόσφεραν οι υπόλοιποι (12-19). Οι τυπικά γηπεδούχοι είχαν στην πρώτη περίοδο 5/14 σουτ, ενώ αντίστοιχα η  Ιταλία μέτρησε 9/17 σουτ (0/6 τρίποντα).

Τζεντίλε συνέχισε την εξαιρετική του εμφάνιση (11 πόντοι) και με ακόμη ένα καλάθι ανέβασε τη διαφορά στους 9 (12-21). Η Ιταλία προηγήθηκε και με 11 (13-24), αλλά οι Τούρκοι απάντησαν με ένα εκπληκτικό σερί 9-0 πλησίασε στους 2 πόντους (22-24). Η Τουρκία συνέχισε με το γκάζι πατημένο και με τρίποντο του Οσμάν πέρασαν μπροστά ύστερα από αρκετή ώρα (31-28). Οι Τούρκοι είχαν τον έλεγχο του ματς στα τελευταία λεπτά του ημιχρόνου και πήγαν στα αποδυτήρια με το σκορ 38-35 υπέρ τους.

Ο Ντάνιελ Χάκετ πήρε τη σκυτάλη από τον Τζεντίλε και με δύο μεγάλα τρίποντα στο τρίτο δεκάλεπτο έβαλε ξανά μπροστά τους Ιταλούς (41-45). O πρώην παίκτης του Παναθηναϊκού συνέχισε να κάνει πράγματα και θαύματα και με τους 18 πόντους του (8/9 δίπ.) οδηγούσε την Ιταλία (41-49). Οι Τούρκοι σ΄αυτό το διάστημα είχαν κολλήσει και στην επίθεση έκαναν κακές επιλογές και αρκετά λάθη. Η Ιταλία ήταν τελείως διαφορετική σε σχέση με το πρώτο ημίχρονο και προηγήθηκε με 13 πόντους (41-54).

Ο Τζεντίλε συνέχισε να είναι εξαιρετικός και με συνεχόμενους πόντους έφτασε τους 23 και κράταγε το διψήφιο προβάδισμα για την Ιταλία (43-56). Οι Τούρκοι, όπως και στο τέλος του ημιχρόνου έδειξαν μία μικρή αντίδραση (48-56), αλλά αυτήν τη φορά οι Ιταλοί είχαν τις απαντήσεις και κράτησαν τη μεγάλη διαφορά, που είχαν χτίσει (48-61).

Η Τουρκία δεν τα παράτησε και μείωσε στους 7 πόντους με καλάθι του Οσμάν (59-66). Το σερί των Τούρκων συνεχίστηκε και έφτασαν μέχρι και στο -1 (65-66), ενώ κατάφεραν να ισοφαρίσουν με καλάθι του Μπιρσέν (67-67). Ο Οσμάν, που ήταν εξαιρετικός στο ματς, πέτυχε ένα πολύ μεγάλο τρίποντο και έδωσε το προβάδισμα στην Τουρκία (70-68).

Ο Κορκμάζ έκανε το 72-68 και ο Τζεντίλε μείωσε άμεσα σε 72-70 λίγο πριν το φινάλε. Ο Ιταλός έκανε λάθος στο φινάλε και ο Ουιλμπέκιν έκλεψε την μπάλα και η Τουρκία πήρε τελικά τη νίκη με 72-70.

Τα δεκάλεπτα: 12-19, 38-35, 48-61, 72-70
Τουρκία (Σαρίτσα): Ουιλμπέκιν 2, Μπαλμπάι 6, Μπιρσέν 7, Οσμάν 20 (3), Ιλιάσοβα 16 (11 ριμπ.), Ερντέν 4 (6 ριμπ.), Μαχμούτογλου 5 (1), Αράρ, Ουγκουρλού, Τουντσέρ, Σανλί, Κορκμάζ 12 (2/9 τρ.)
Ιταλία (Σακέτι): Ντελά Βάλε 6 (2), Μπελινέλι 6, Τζεντίλε 26 (11/14 διπ.), Μπιλίγκα 4, Βιτάλι, Χάκετ 16 (3), Φιλόι, Μπρουκς 7 (9 ριμπ.), Τεσιτόρι 4, Ρίτσι, Αμπάς 1, Σακέτι