Κεντρική Ελλάδα Εθνικές Σενεγάλη – Ελλάδα 97-102

Σενεγάλη – Ελλάδα 97-102

Σ΄ένα συναρπαστικό ματς, που κρίθηκε σε δύο παρατάσεις, η Εθνική U19 κατάφερε να κερδίσει τη Σενεγάλη με 102-97 και θα διεκδικήσει μία θέση από την ένατη μέχρι τη δωδέκατη στο Παγκόσμιο Κύπελλο. Η Ελλάδα αυτοκτόνησε στην κανονική διάρκεια, αλλά κατάφερε στη δεύτερη παράταση να πάρει τη νίκη. Συγκλονιστική εμφάνιση από Αρσενόπουλο (35 πόντοι!) και Ρογκαβόπουλο, ενώ σημαντική ήταν και η συμβολή του Χουγκάζ και του Βουλγαρόπουλου (double double).

Τα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης ήταν αρκετά ισορροπημένα και οι δύο ομάδες ήταν ισόπαλες (7-7). Η Σενεγάλη στη συνέχεια ανέβασε την απόδοση της και προηγήθηκε με 20-11. Η Εθνική μας δεν τα παράτησε και με πρωταγωνιστή τον Ρογκαβόπουλο πέρασε μπροστά στο σκορ (21-23).

Οι δύο ομάδες συνέχισαν να είναι κοντά μέχρι τα μέσα του δεύτερου δεκαλέπτου, με την Ελλάδα να έχει ένα μικρό προβάδισμα (29-31). Στη συνέχεια πήρε το όπλο του ο Νίκος Αρσενόπουλος, ο οποίος με συνεχόμενους πόντους έδωσε “αέρα” 7 πόντων στην Εθνική μας (42-49).

Η Σενεγάλη δεν είχε πει την τελευταία της κουβέντα και με ένα εντυπωσιακό σερί 15-0 πήρε τα ηνία του σκορ (57-49). Η Εθνική μας αντέδρασε και έφτασε ξανά στο -2 με βολές του Σωτηρίου (57-55). Η Σενεγάλη προηγήθηκε ξανά με 7, αλλά η Ελλάδα απάντησε με δικό της σερί και με τρίποντο του Αρσενόπουλου έκλεισε το δεκάλεπτο μπροστά με 64-63.

Η Σενεγάλη δεν άφηνε την Εθνική μας να πάρει ανάσα και συνέχισε να είναι κοντά στο σκορ (69-71). Ο Βουλγαρόπουλος έδινε πολύτιμες λύσεις επιθετικά στην Ελλάδα και κράταγε το προβάδισμα για την Εθνική μας (76-80). Η Σενεγάλη μείωσε στους 2, αλλά ο Ρογκαβόπουλος με ένα μεγάλο τρίποντο 1,11′ πριν το τέλος έδωσε αέρα πέντε πόντων στην ομάδα του Καστρίτη (78-83).

Οι τυπικά γηπεδούχοι κατάφεραν να τρέξουν σερί 4-0 και 20,7” πριν το φινάλε μείωσαν στον έναν πόντο (82-83). Ο Αρσενόπουλος με βολές έκανε το 85-82, αλλά ο Φαγιέ πέτυχε ένα μεγάλο τρίποντο, ισοφάρισε σε 85-85 και έστειλε το ματς στην παράταση.

Η Εθνική μας δεν μπορούσε να σκοράρει στην παράταση και η Σενεγάλη με σερί 5-0 προηγήθηκε με 90-85. Ο Φαγιέ με ακόμη ένα καλάθι (32 πόντοι) έκανε το 92-85. O Νίκος Αρσενόπουλος κατάφερε να πετύχει ένα μεγάλο τρίποντο και μείωσε σε 92-89 55” πριν το τέλος.

Ο Νίκος Ρογκαβόπουλος πήρε τη σκυτάλη και με ακόμη ένα μεγάλο τρίποντο ισοφάρισε σε 92-92 33” πριν το φινάλε. Η Σενεγάλη δεν κατάφερε σε τρεις προσπάθειες στο φινάλε και το ματς οδηγήθηκε σε δεύτερη παράταση μετά τα μεγάλα σουτ των Αρσενόπουλου και Ρογκαβόπουλου.

Ο Φαγιέ συνέχισε τον βομβαρδισμό και έβαλε ξανά μπροστά τη Σενεγάλη (94-92). Ο Νίκος Αρσενόπουλος, όμως, με το όγδοο τρίποντο του έφτασε τους 35 πόντους και έβαλε μπροστά την Εθνική (94-95). Ο Χουγκάζ έπαιξε εξαιρετική άμυνα, βγήκε στον αιφνιδιασμό και κάρφωσε (94-97).

Χουγκάζ πέτυχε ακόμη ένα καλάθι και έδωσε αέρα 4 πόντων στην Εθνική (95-99). Η Σενεγάλη μείωσε, αλλά ο Σανδαμάνης απάντησε και η Εθνική ξεπέρασε τους 100 πόντους (97-101). Ο Σωτηρίου ευστόχησε σε μία βολή και διαμόρφωσε το τελικό 102-97 υπέρ της Ελλάδας.

Τα δεκάλεπτα: 23-23, 42-49, 63-64, 85-85, 92-92, 97-102
Ελλάδα (Καστρίτης): Σωτηρίου 6, Κολοβέρος 2, Χουγκάζ 10, Ρογκαβόπουλος 20 (6/14 τρίποντα, 7α ), Χατζηδάκης 2, Αρσενόπουλος 35 (8/13 τρίποντα, 6α), Βουλγαρόπουλος 12 (10ρ), Αρνόκουρος 5, Σανδραμάνης 10