Κεντρική Ελλάδα Εθνικές Ευρωπαϊκό U18: Αποκλείστηκαν οι Σέρβοι!

Ευρωπαϊκό U18: Αποκλείστηκαν οι Σέρβοι!

lithuania servia

Οι Λιθουανοί σχεδόν απώλεσαν μια διαφορά 17 πόντων, αλλά κράτησαν τη νίκη και πήραν την πρόκριση στα προημιτελικά του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος U18 με το 56-54 επί της Σερβίας. Θα αντιμετωπίσουν το νικητή της αναμέτρησης Ελλάδα-Φινλανδία αύριο.

Οι Λιθουανοί ήταν για τρία δεκάλεπτο πολύ καλύτεροι των Σέρβων. Προηγήθηκαν από τα πρώτα λεπτά, έφτασαν στο 27-36 στο ημίχρονο και σφράγισαν την τρίτη περίοδο με το επιμέρους 12-2 για να φτάσουν στο 29-48. Το τέταρτο δεκάλεπτο ήταν μια διαφορετική υπόθεση. Η Σερβία μπήκε στο παιχνίδι με ένα 14-0 (43-48, 34’), αλλάζοντας εντελώς την εικόνα της αναμέτρησης. Το πρώτο εύστοχο της Λιθουανίας στο διάστημα αυτό ήρθε στο 34’30’’ (43-50). Η διαφορά έφτασε και πάλι στο +11 (43-54, 37’50’’), έπεσε στους δύο με δύο συνεχόμενα τρίποντα του Ποχουσέφσκι (54-56, 38’50’’). Οι δύο ομάδες αστόχησαν στις επιθέσεις τους, αλλά ο Μαρτσιουλιόνις (γιος του Σαρούνας) πήρε το επιθετικό ριμπάουντ. Αστόχησε με τη σειρά του, αλλά ο Σινταρεβίτσιους έκλεψε την μπάλα και χάρισε τη νίκη στην ομάδα του με 56-54.

Διαιτητές: Ματζόνι (Ιταλία), Χοροζόφ (Βουλγαρία), ΕνΤζίλο (Καμερούν)

Δεκάλεπτα: 16-20, 27-36, 29-58, 54-56