Κεντρική Ελλάδα Εθνικές Ελλάδα – Γαλλία 46-77

Ελλάδα – Γαλλία 46-77

Κολοβέρος

Η Ελλάδα δεν τα κατάφερε στους “16” κόντρα στη Γαλλία, καθώς ηττήθηκε με 77-46 και έμεινε εκτός προημιτελικών στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα U19. Η Εθνική μας ήταν ανταγωνιστική μόλις για ένα δεκάλεπτο. Οι φιλοξενούμενοι ήταν κυρίαρχοι στο παρκέ και πανηγύρισαν τη νίκη – πρόκριση στην επόμενη φάση της διοργάνωσης.

Αγαγί ξεκίνησε εξαιρετικά και σημείωσε δύο στα δύο τρίποντα (2-6). H Εθνική μας βελτίωσε την άμυνα της πάνω του και κατάφερε να τον περιορίσει, ενώ βρήκε λύσεις και στην επίθεση και ήταν κοντά στο σκορ (11-12). Η Γαλλία έτρεξε στη συνέχεια ένα σερί 6-0 (11-18), αλλά ο Ρογκαβόπουλος με ένα ωραίο τρίποντο μείωσε σε 18-14.

Οι φιλοξενούμενοι ήταν σε καλή μέρα από την περιφέρεια (4/7 τρίποντα) και αυτό έκανε τη διαφορά στο πρώτο δεκάλεπτο. Αντίθετα, η Εθνική μας αν και άστοχη από την γραμμή του τριπόντου βρήκε λύσεις επιθετικά, ενώ ήταν πολύ καλή αμυντικά, ειδικά πάνω στο αστέρι των Γάλλων (Αγαγί), ο οποίος μετά τους αρχικούς έξι πόντους έμεινε άποντος.

Ελλάδα προσπαθούσε να πλησιάσει, αλλά οι Γάλλοι συνέχιζαν να βρίσκουν στόχο έξω από τη γραμμή του τριπόντου. Ο Ντιμάνζ έκανε μεγάλη ζημιά στην Εθνική μας και με νέο καλάθι (7 συνολικά πόντους) έστειλε τη διαφορά στους 9 (16-25). Η Εθνική μας είχε μεγάλο πρόβλημα στην επίθεση και η διαφορά εκτοξεύτηκε στους 16 (16-32).

Ο Σωτηρίου έδωσε πολύτιμες ανάσες στην Εθνική και με 4 συνεχόμενους πόντους μείωσε σε 32-20. Ο Ζώης Καράμπελας ήταν σε κακή μέρα στο πρώτο ημίχρονο και τρεις φορές έκανε λάθος στο κατέβασμα της μπάλας κάτι που εκμεταλλεύτηκαν οι Γάλλοι (22-34). Η Ελλάδα ήταν καλή αμυντικά στο πρώτο μέρος, αλλά η κακή επιθετική της λειτουργία την έφερε στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου να είναι πίσω στο σκορ με 36-24.

Η Εθνική μας ξεκίνησε καλύτερα στο δεύτερο μέρος και με τρίποντο του Καράμπελα έριξε τη διαφορά κάτω από τους 10 (31-39). Ο Αγαγί, όμως, πήρε το όπλο του και με πέντε συνεχόμενους πόντους έστειλε τη διαφορά στους 14 (32-46). Η Εθνική μετά το καλό ξεκίνημα κόλλησε ξανά στην επίθεση και δυσκολευόταν να σκοράρει (34-48).

Η διαφορά συνέχεια να έχει ανοδικές τάσεις και έφτασε μέχρι και τους 20 πόντους (34-54). Το τρίτο δεκάλεπτο ήταν πραγματικά τραγικό για την Ελλάδα. Σε άμυνα και επίθεση δεν μπορούσαν οι παίκτες του Καστρίτη να άνουν τίποτα και η εικόνα ήταν απογοητευτική (34-56).

Στην τελευταία περίοδο δεν άλλαξε κάτι. Η Γαλλία έκανε ότι ήθελε μέσα στο παρκέ και τελικά πήρε τη νίκη με 77-46 και η Εθνική μας έμεινε εκτός συνέχειας.

Τα δεκάλεπτα: 14-18, 24-36, 34-56, 46-77
ΕΛΛΑΔΑ (Καστρίτης): Χατζηδάκης 2, Γεωργαλάς, Κολοβέρος 1 (0/4 σουτ), Ρογκαβόπουλος 7 (0/3 δίποντα, 1/5 τρίποντα, 4/4 βολές, 7 ριμπάουντ), Σανδραμάνης 3 (1/5 σουτ), Αρνόκουρος 3, Αρσενόπουλος 2 (1/2 δίποντα, 0/5 τρίποντα), Μπαζίνας 4 (1/6 σουτ), Χουγκάζ 4, Καράμπελας 8 (2 ασίστ, 5 λάθη), Σωτηρίου 12 (5/10 δίποντα, 0/2 τρίποντα, 2/2 βολές, 7 ριμπάουντ), Βουλγαρόπουλος.

ΓΑΛΛΙΑ: Μπουρίς 4, Ευθίμοφ, Εγιούμ 8 (2), Λεοπόλντ 6 (6 ριμπάουντ), Ρομπινό 2 (0/5 σουτ), Αγιαγί 11 (3), Μπαπτίστ 12 (7 ριμπάουντ), Τσουπάς 5 (1/7 σουτ), Ντιμάνς 8 (1 τρίποντο, 8 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Γιοβό 5 (6 ριμπάουντ), Μακουντού 3, Νιάς 13 (3).
Περισσότερα σε Εθνικές

Άλωσαν τη Βοστώνη οι Χιτ

Με βροχή τριπόντων ισοφάρισαν τη σειρά οι Χιτ. Οι τρομεροί Μαϊάμι Χιτ των πολλών απουσιών,…